ندای استان: از جمعیت ۲۱ هزار و ۶۳۷ معلول زیرپوشش بهزیستی استان بوشهر ۱۱ درصد معادل ۲هزار و ۳۸۷ نابینا و کم بینا از خدمات اداره کل بهزیستی این استان بهره‌مند هستند.

به گزارش ندای استان،مدیرکل بهزیستی استان بوشهر به مناسبت ۱۵ اکتبر مصادف با ۲۳ مهر ماه روز جهانی عصای سفید گفت: عصای سفید روزی است که به همه ما انسان‌های سالم یادآوری می‌کند شهروندانی هستند که با ایجاد برخی موانع و سد معبرها توسط جامعه، استقلال را از آنها می‌گیریم.

علیرضا حاجیونی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: امسال در طراحی پوستر روز عصای سفید که کار یکی از نابینایان توانمند است با استفاده از استعاره خورشید ایجاد فرصت‌های برابر برای همه افراد جامعه را به ما یادآوری می‌کند.

وی تاکید کرد: با توجه به توانمندی و قابلیت جامعه معلول بویژه نابینایان و کم بینایان امروز این قشر نیازی به ترحم افراد ندارند بلکه تنها به احترام و توجه جامعه نسبت به حقوق آنها نیاز دارند.

حاجیونی اضافه کرد: باید پذیرفت افراد معلول قبل از اینکه معلول باشند انسان و دارای توانمندی‌هایی هستند که باید آنها را باورکرد و به آنها احترام گذاشت.

وی تاکید کرد: اداره کل بهزیستی استان بوشهر با وجود محدودیت اعتباری نهایت تلاش خود را برای تامین نیاز جامعه نابینایان و کم بینایان در بخش تامین وسایل توان‌پزشکی از جمله عصای سفید، درشت‌نما، ساعت گویا و دستگاه تایپ بریل را دارد اما حضور و استفاده از کمک خیران در این بخش ضروری است.

حاجیونی در باره برنامه پیشگیری از تنبلی چشم گفت: این طرح هر سال از یکم تا ۳۰ آبان ماه با هدف شناسایی کودکان مبتلا به تنبلی چشم، عیوب انکساری و سایر بیماری‌های مربوط به چشم برای کودکان ۳ تا ۶ سال اجرا می‌شود و با توجه به اهمیت طرح اقدام به برپایی پایگاه ثابت در این بخش کرده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه ۳ تا ۶ سال سن طلایی برای شناخت تنبلی چشم و سایر عیوب انکساری است تلاش می‌شود با شناسایی بموقع از نابینایی کودکان پیشگیری شود.

حاجیونی اضافه کرد: سال گذشته یکهزار و ۳۲۷ کودک در استان بوشهر زیر پوشش طرح تنبلی چشم قرار گرفتند که از این تعداد ۹۱۷ کودکی که مبتلا به تنبلی چشم و یا سایر عیوب انکساری چشم شناسایی و برای درمان آنها اقدام شد.

وی ادامه داد: اشتغال یکی از مشکلات جامعه معلولان است که با وجود احیای قانون جامع حمایت از معلولان و استفاده از قانون ۳ درصد اشتغال آنان در دستگاه‌های دولتی تلاش می‌شود با پرداخت تسهیلات لازم در کنار مهارت‌های حرفه‌ای بتوانیم آنها را توانمند و زمینه استقلال آنها را فراهم کنیم.

حاجیونی گفت: همچنین در قالب اجرای طرح توانمندی مبتنی بر جامعه ( سی بی آر) در روستاهای استان هشت هزار و ۲۸۹ نفر در ۳۵۳ روستا شناسایی شدند و تلاش شده از این راه زمینه اشتغال کوچک خانگی از راه مشارکت اجتماعی و توانمندی آنها فراهم شود.

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۸/۰۷/۲۳ - ۱۵:۰۲

تبلیغاتتمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی ندای استان می باشد. و با ذکر منبع بلا مانع است. دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شماره ثبت 85041
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی