بوی بد میگو سهم مردم بوشهر :

ندای استان:میگو غذای دریایی بسیار لذیذ و محبوب است که علاوه بر دارا بودن طعم فوق العاده به عنوان یکی از مواد غذایی پر خاصیت و سالم به شمار می‌رود اما افزایش قیمت آن در سال‌های اخیر باعث شده تا عده زیادی از مردم برای خرید آن آرزو به دل بمانند.

به گزارش ندای استان،میگو پرخاصیت‌ترین غذای دریایی است که در بهبود عملکرد مغز، پیشگیری از آلزایمر، مبارزه با سرطان و بهبود خلق و خو موثر است و فواید مصرف آن نسبت به خواص ماهی بیشتر، بسیار کم کالری و غذایی مفید برای افراد چاق محسوب می‌شود.

پروتئین ماده اصلی تشکیل دهنده میگو و اسیدهای امگا ۳ موجود در این آبزی از نوع اسید های چرب غیر اشباع هستند که برای سلامت بدن و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی در درون بدن بسیار مفید است، این نوع اسید های چرب از اجزای ضروری برای غشاء سلول مغز و بافت چشم نیز محسوب می‌شود.

از دیگر خواص میگو تقویت سیستم دفاعی بدن است و به دلیل خاصیت ضد التهابی که دارد از خطر ابتلا به بیماری برونشیت مزمن و ورم مفاصل پیشگیری می کند.

اگر چه در دهه‌های اخیر گونه پرورشی این آبزی نیز تولید و به بازار آمده اما نوع دریایی و بویژه میگوی ببری آن که بومی آب‌های استان بوشهر است به مذاق مردم بیشتر نشسته و مشتریان زیادی از سراسر کشور و خارج از ایران دارد.

فصل صید میگو در سال یک ماه تا ۴۵ روز است که از مرداد ماه شروع شده و تا نیمه اول شهریور ماه ادامه دارد و صیادان یکماه قبل از آغاز فصل صید میگو شناروها و ادوات صیادی را برای فعالیت در این فصل آماده می‌کنند.

بخش عمده میگوی دریایی که در جنوب کشور بویژه استان بوشهر صید می‌شود با توجه به کیفیت و سایز بالای آن توسط کارخانه‌های عمل‌آوری و بسته‌بندی خریداری و صادر می‌شود.

ارزآوری و درآمد بالای صادرات میگو باعث شده تا قیمت‌گذاری آن برای مصرف کنندگان داخل کشور با نرخ ارزی صورت گیرد و به همین دلیل بیشتر مردم که از قشرهای متوسط و ضعیف جامعه هستند توان خرید حتی پایین ترین سایز آن را نداشته باشند.

هم اکنون قیمت هر کیلوگرم میگوی دریایی در بوشهر با توجه به سایزهای مختلف آن بین ۳۰ تا ۶۰ هزار تومان است که با توجه به اینکه نصف هر کیلو میگو ضایعات است که باید دور ریخته شود در واقع قیمت ۵۰۰ گرم پاک کرده گوشت خالص آن در پایین ترین سایز میگو که به “سرتیز” معروف است ۳۰ هزار تومان تمام می شود که برای قشر ضعیف و متوسط بسیار بالاست.

به گفته مسئولان، نهاد و دستگاه مشخصی برای قیمت‌گذاری میگو وجود ندارد و نرخ آن براساس عرضه و تقاضا در بازار تعیین می‌شود که در این وضعیت با توجه به اینکه شرکت های عمل‌آوری و بسته‌بندی دست بالا برای خرید دارند بطور معمول قیمت‌ها را آنها تعیین می‌کنند و صیاد و صاحب شناور صیادی نیز چون از قبل برای تامین ادوات صید و آماده سازی شناور وام یا پیش پرداخت از شرکت‌های عمل‌آوری دریافت کرده بناچار باید صید خود را به این شرکت‌ها بفروشد و مقداری هم که سهم مردمی تعیین شده است را با همان قیمت صادراتی براساس نرخ ارز در اختیار مردم قرار می‌دهد.

با توجه به محدودیت فصل صید میگو و کمیاب شدن این آبزی در مابقی فصول سال بیشتر خانواده‌ها تلاش می‌کنند تا میگوی مورد نیاز یک سال خود را  در این فصل خریداری کنند که این مهم نیز در افزایش قیمت میگو موثر است.

از طرفی کاهش ذخایر و منابع آبزیان دریایی درخلیج فارس از جمله میگو بر اثر عوامل مختلف آلودگی‌ها و از بین رفتن زیستگاه‌ها، برداشت بی‌رویه و خارج از ظرفیت از این منابع، استفاده از ادوات و روش‌های مخرب صید باعث شده تا میزان صید این آبزی کاهش یابد و در نتیجه قیمت آن را بالا ببرد.

جالب این که در فصل میگو به دلیل اینکه همه شناورهای صیادی به صید این آبزی می‌پردازند و ماهی فقط بصورت ضمنی همراه با میگو صید می‌شود در بازار کمیاب و گران شده طوریکه قیمت آن نسبت به قبل از فصل میگو به  ۲ برابر می‌رسد و مردم عادی حتی قدرت خرید ماهی را هم از دست می‌دهند.

بوی بد میگو سهم مردم بوشهر 

بیشتر مشتریان میگوی بوشهر در سال‌های اخیر که غیر بومی هستند، پس از خرید با پرداخت مبلغی به عده‌ای که کارشان میگو پاک کردن است، سر میگوها را کنده و ضایعات را در سطل‌های زباله می ریزند که براثر نور آفتاب و گرما بوی بسیار بدی در فضای اطراف منتشر می‌شود که آزار دهنده است و این روزها که فروشندگان میگو در بیشتر خیابان‌ها  دستفروشی می‌کنند، این بوی مشمئزکننده در همه نقاط شهر پیچیده شده است و باعث شده تا لذت و فایده خوردن آن به کام دیگران و بوی بد آن سهم بوشهری‌ها باشد.

شهروند بوشهری گفت: زمانی ماهی و میگو غذای اصلی و غالب مردم این استان و شهر بوشهر بود اما اکنون افزایش سرسام آور قیمت آن باعث شده تا حتی صیادان میگو در سفره خود نصیبی از آن نداشته باشنتد.

معصومه بویراتی افزود: قیمت بالای میگو باعث شده تا عده کمی از مردم بتوانند از این آبزی استفاده کنند و بیشتر میگوی صید شده توسط شرکت‌های عمل‌آوری خریداری و به خارج صادر یا استان‌های دیگر ارسال شود.

وی ادامه داد: شرایط سخت اقتصادی باعث شده هر روز قدرت خرید مردم کمتر شود به گونه ای که خرید بسیاری از چیزها از جمله میگو به آرزو برای آنها تبدیل شده است.

این شهروند بوشهری بیان کرد: با وجود اینکه در کنار ساحل زندگی و همه سختی‌ها، کمبودها و گرما و شرجی طاقت فرسای آن را تحمل می‌کنیم اما به دلیل قیمت بالای ماهی و میگو امکان تهیه آن برای بخش زیادی از ساحل نشینان وجود ندارد.

شهروند دیگری در حالی که ماهی و میگوی موجود در سینی فروشنده در بوشهر را زیر و رو می‌کرد گفت: قیمت ماهی و میگو متناسب با درآمدم نیست و نمی توانم بخش زیادی از حقوقم را برای تهیه میگو اختصاص دهم.

اسماعیل حسینی افزود: قیمت ۳۰، ۴۵ و ۶۰ هزار تومانی میگو در سایزهای مختلف آن برای قشر کارگر با وجود هزینه های مختلف زندگی، مناسب نیست.

وی بیان کرد: چند سال پیش هر خانواده برای مصرف یکسال خود ۳۰ تا ۴۰ کیلوگرم از این آبزی در فصل صید آن ذخیره می‌کرد اما اکنون حتی تا پنج کیلوی آن هم در سایز کوچک نمی‌تواند بخرد.

شهروند دیگر بوشهری گفت: در فصل صید میگو ماهی نیز کمیاب و قیمت آن به ۲ برابر افزایش می‌یابد و از قدرت خرید ما کارمندان خارج می‌شود.

مریم جعفری اضافه کرد: تقاضای بالای شرکت‌های صادرکننده ماهی و میگو باعث شده تا صیادان و یزافان( دلالان ماهی و میگو) نیز قیمت این آبزیان را با نرخ ارز تعیین کنند و به همان قیمت صادراتی آن را در داخل به فروش برسانند.

بازار میگو و ماهی باید با توان خرید مردم تنظیم شود

وی بیان کرد: مسئولان باید بازار ماهی و میگو را برای خرید همه فراهم کنند تا سفره مردم بوشهر همانند گذشته با ماهی و میگو رنگین شود و تهیه این آبزیان برای آنها حسرت و آرزو نباشد.

یکی دیگر از شهروندان بوشهری اظهارداشت: امروز خوردن ماهی و میگو برای قشرهای متوسط و ضعیف به عنوان غذای پرخرج به شمار می‌رود و بیشتر قشرهای خاص می‌توانند آن را تهیه کنند.

صغری تنگکی افزود: مسئولان باید به فکر مردم باشند و با نظارت دقیق زمینه خرید مناسب را برای آنان فراهم آورند.

یکی از فروشندگان میگو در بازار بوشهر گفت: در زمان حاضر قیمت هر کیلوگرم میگوی سایز ریز ، متوسط و بزرگ به ترتیب ۳۰، ۴۵ و ۶۰ هزار تومان است.

اصغر ماهینی افزود: ما نیز ماهی و میگو را با قیمت بالا از اسکله و یزافان تهیه می‌کنیم و با احتساب هزینه‌های جانبی و درصدی سود در بازار می‌فروشیم و تعیین قیمت در اختیار ما نیست و بلکه بیشتر یزافان نرخ آبزیان را تعیین می‌کنند.

تعیین قیمت میگو دست بالای واسطه‌ها و شرکت‌های عمل‌آور 

یکی از صیادان اسکله جفره بوشهر گفت: قیمت میگو تابع عرضه و تقاضاست و هر وقت میزان ورودی آن به بازار عمومی بیشتر باشد قیمت پایین می‌آید و اگر ورودی کم شود قیمت بالا می‌رود.

عبدالرسول غریبی افزود: به نسبت تورم موجود در کشور و نرخ ارز قیمت میگو در این شرایط مناسب است اما قدرت خرید مردم پایین است.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه میگو در فصل خاصی وارد بازار می‌شود و در مدت مشخص صید آن به پایان می رسد مردم بویژه کسانی که حقوق ثابتی دارند باید بخش عمده‌ای از درآمد خود را برای خرید تنها ۵ تا ۱۰ کیلو میگو هزینه کنند.

غریبی اضافه کرد: با وجود اینکه هزینه‌های صیادی برای شناورها بسیار بالا رفته اما افزایش قیمت میگو برای صیادان فایده زیادی نداشته است و  بیشتر سود افزایش نرخ نصیب یزافان و شرکت‌های صادراتی می‌شود که از طریق تامین هزینه‌های تهیه ادوات و آماده‌سازی شناروها برای صیادان، صید آنها را پیش خرید می‌کنند.

ایرنا نوشت،وی اظهار داشت: در سال‌های اخیر بیشتر سهم مردمی میگو در استان بوشهر توسط افراد غیربومی به صورت عمده خریداری و به دیگر نقاط کشور ارسال می‌شود، همچنین خرید مسافران، مهمانان و گردشگران و شرکت‌های عمل‌آور نیز بر قیمت آن بی تاثیر نیست.

غریبی درباره قیمت ماهی گفت: اکنون فصل صید ماهی نیست و شناورها بیشتر به صید میگو می پردازند و تنها شاید ۵ درصد اقدام به صید ماهی کنند به همین دلیل قیمت این آبزی روند افزایشی دارد.

رئیس اتحادیه صید و صیادی استان بوشهر گفت: شیلات و اتحادیه صیادی در کشور متولی قیمت‌گذاری آبزیان نیستند و وظیفه حفاظت از ذخایر به عنوان انفال و پایداری شغل قانونمند صیادی را برعهده دارند و قیمت براساس عرضه و تقاضا تعیین می شود.

محمد کارگر افزود: جامعه صیادی با وجود اینکه زیر پوشش جهاد کشاورزی است اما از بسته های حمایتی و تشویقی دولت بی بهره هستند.

وی بیان کرد: حضور واسطه ها از جمله عوامل مهم در افزایش قیمت آبزیان بویژه میگو هستند به همین دلیل با همکاری اداره کل شیلات و اتحادیه صیادی در اسکله ها به روی مردم برای تهیه نیاز خود باز است و می‌توانند با حضور در اسکله‌ها میگوی مورد نیاز خود را تامین کنند.

کارگر اضافه کرد: با توجه به افزایش قیمت نهاده ها، ادوات صیادی، هزینه دریاروی، آذوقه، سوخت و یخ و از طرفی افزایش قیمت مرغ و گوشت قیمت میگو در بازار بالا نیست اما این قدرت خرید مردم است که کاهش یافته است.

وی گفت: با توجه به تورم، افزایش قیمت کالا، ارزش غذایی بالای آبزیان و سخت و زیان آور بودن شغل صید و صیادی تامین بسته حمایتی و تشویقی برای این قشر ضروری است.

معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات استان بوشهر گفت: براساس قانون حفاظت از آبزیان مصوب مجلس شورای اسلامی برای این اداره کل هیچ وظیفه ای در مورد تعیین قیمت آبزیان مشخص نشده است.

منصور پاپری افزود: برهمین اساس اداره کل شیلات استان بوشهر هیچ دخالتی در نرخ گذاری و تعیین قیمت ماهی و میگو ندارد.

وی بیان کرد: سال گذشته نشست های مشخصی برای تنظیم بازار ماهی برگزار شد اما در کل این وظیفه شیلات نیست و اگر بحث‌های خاصی پیش آید تعزیرات و صنعت و معدن باید دخالت داشته باشند.

پاپری گفت: از اول شروع فصل صید ( ۳۰ تیر ماه تا پایان روز ۱۱ مردادماه ) ۵۵۰ تن میگو صید شده که نسبت به ۴۱۱ تن مدت مشابه سال گذشته ۳۲ درصد افزایش داشته است.

معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات استان بوشهر افزود: بیشترین میزان صید با ۶۲ درصد مربوط به شهرستان بوشهر و کمترین با ۱.۹ درصد مربوط به کنگان است.

وی ادامه داد: تعداد شناورهایی که در این مدت در استان بوشهر برای صید میگو مجوز گرفته‌اند ۳۸۱ فروند لنج و ۳۱۸ قایق است.

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۸/۰۵/۱۵ - ۱۰:۵۳

تبلیغاتتمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی ندای استان می باشد. و با ذکر منبع بلا مانع است. دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شماره ثبت 85041
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی