رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر :

ندای استان:وی تاکید کرد: سعی نکنیم انسان‌ها را با خط کشی و مارک نشان دار کنیم زیرا ممکن است خود ما نیز فردا به این ویروس مبتلا شویم.

به گزارش ندای استان،دکتر سعید کشمیری روز چهارشنبه در نشست شورای اطلاع رسانی استان بوشهر افزود: وظیفه اصلی شورای اطلاع رسانی دراین شرایط اطلاع رسانی لازم به مردم در باره تداوم و استمرار پویش ماندن در خانه باشد و باید هر فردی با رعایت اصل فاصله‌گذاری اجتماعی کار خود را به سرعت انجام و به منزل بازگردد.

وی بیان کرد: فعالیت دوباره صنف‌ها به معنی بازگشتن به روال عادی زندگی نیست بلکه همه محدودیت‌ها در مورد تردد جاده‌ای، رفت و آمد، تفریح، دور همی، مراسم ختم و عزاداری باید همچنان برقرار باشد.

کشمیری اضافه کرد: کنترل بیماری کرونا طولانی است و این بیماری تنها مربوط به کشور ما نیست بلکه امروز بیش از ۲۰۰ کشور دنیا را درگیر کرده‌است و در این شرایط مردم باید تحمل و صبوری داشته باشند و باید طرح تقویت تاب‌آوری اجتماعی که توسط دولتمردان در دست اجرا است، ادامه یابد.

وی یادآور شد: تاکنون ۲۰۰ بنر آموزشی، ۱۸۲ برنامه تلویزیونی و رادیویی، ۲۰۰ پیام زیر نویس، ۱۲ کانال اطلاع رسانی و سایر کارهای تبلیغاتی دیگر با همکاری  سازمان‌های دیگر به صورت جداگانه با همکاری بخش خصوصی، مطبوعات و نیروهای مردمی انجام شده‌است.

کشمیری ادامه داد: قشرهای مختلف جامعه در این شرایط سخت برای دفاع و صیانت از کیان سلامت مردم پای کار بوده و همچنان هستند زیرا روند بیماری کرونا طولانی است و مدت و زمان مشخصی برای پایان این بیماری مشخص نیست.

وی تاکید کرد: هرگونه بی توجهی از سوی افراد جامعه باعث شعله ور شدن بیماری کرونا و ایجاد خوشه‌های محلی و گسترش بیماری می‌شود و باید از هرگونه تجمع و دورهمی پرهیز شود.

کشمیری با بیان اینکه یک سوم بودجه کشور امسال صرف کرونا می‌شود گفت: انتظار می‌رود شورای اطلاع رسانی در مورد ضرورت اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و پرهیز از هرگونه تجمع اطلاع رسانی لازم انجام شود زیرا هرگونه تجمعی باعث ایجاد خوشه‌های محلی و شعله ور شدن بیماری کرونا می‌شود.

وی در باره نقاهتگاه بیماران دارای ویروس کرونا اظهارداشت: در گام نخست خانه معلم وارد کار شد اما به نتیجه نرسیدیم و مردم موافقت نکردند و در زمان حاضر تربیت بدنی همکاری خوبی در این زمینه انجام داده‌است.

کشمیری با بیان اینکه وجود نقاهتگاه هیچ خطری برای محیط پیرامونی آن ندارد گفت: به فردی که در حال نقاهت است ماسکی داده می‌شود و برای مدت ۱۴ روز برای بیرون رفتن کامل ویروس از بدن باید در نقاهتگاه قرار بگیرد اما برحذر باشید که به افراد مارک نزنیم و نگوئیم کرونایی بلکه باید بگویم فردی که مبتلا به بیماری کرونا است.

وی تاکید کرد: سعی نکنیم انسان‌ها را با خط کشی و مارک نشان دار کنیم زیرا ممکن است خود ما نیز فردا به این ویروس مبتلا شویم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: اگر ویروس از دهان، بینی و چشم وارد خون، سیستم گوارش و یا وارد ریه می‌شود که بدترین حالت آن این است که وارد ریه شود به همین دلیل است که در کنار شست و شوی دهان و حلق با مخلوط آب ولرم با یک قاشق مرباخوری نمک در صبح و شب و شستن دست‌ها با آب و صابون نیز ضروری است.

وی در باره استفاده از ماسک افزود: برای کسانی که خارج از بیمارستان هستند همین ماسک‌های پارچه‌ای و دست ساز برای جلوگیری از پرتاب ترشحات دهانی مفید و لازم است زیرا تجربه کشورهای دیگر نشان می‌دهد کشورهایی که از ماسک استفاده کردند درصد شیوع پایین تر از کشورهایی است که از ماسک استفاده نکردند اما برای بیمارستان‌ها که افراد با بیمار ارتباط مستقیم دارند باید از ماسک‌های مخصوص و استاندارد استفاده کنند.

کشمیری ادامه داد: افرادی که یک بار مبتلا به ویروس کرونا شدند ممکن است باز هم بگیرند با توجه به اینکه این ویروس واکسن و دارویی ندارد و داروهایی که امروز استفاده می‌شود تنها داروهای ضد ویروس هستند باید بهداشت را رعایت کنند و حواسشان باشد که دوباره مبتلا نشوند.

کشمیری گفت: در استان بوشهر سرجمع ۱۰۰ تخت آی سی یو و ۱۰۰ تخت ویژه وجود دارد به این معنی که به ازای هر هزار نفر یک و نیم تخت و تا پایان سال با بهره‌برداری از پروژه‌های درمانی در دست اجرا این رقم به ازای هر هزار نفر به ۲ دهم تخت افزایش می یابد و در سایر کشورهای دیگر از جمله انگلستان نیز به ازای هر ۱۰۰ نفر ۶ تخت و در ژاپن نیز به ازای هر هزار نفر هشت تخت و هشت دهم تخت ویژه وجود دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: از مهمترین دلایلی که شهرستان دیر تا امروز هم‌چنان سفید و به‌دور از کرونا است، اجرای دقیق اصول بهداشتی، فاصله‌گیری اجتماعی و مراقبت‌های مردمی است.

کشمیری افزود: در این شهرستان اصول بهداشتی و سواد سلامت بسیار جدی و متعهدانه اجرا شد.

وی ادامه داد: شهرستان دیر پیشگام در نظافت عمومی و جاگذاری شیر آب در معابر برای شستن دست‌ها، خط‌کشی و فاصله‌گذاری روبروی نانوایی‌ها و عابربانک‌ها است و مردم این شهرستان هم استقبال خوبی کردند و رعایت می‌کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به این‌که در استان بوشهر میزان سواد رسانه‌ای و سلامت بالا است افزود: در کوچه‌ها نیز برخی بانوان کوچه‌نشینی‌ها را با فاصله استاندارد انجام می‌دهند و باید گفت که هر جا موضوع بهداشت جدی گرفته شود آن‌جا آسیب کمتری می‌بیند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه در شهرستان دشتستان تاکنون ۶۰ بیمار دارای ویروس کووید ۱۹ شناسایی شده‌است به مردم این شهرستان هشدار داد مراسم ختم برگزار نکنید.

کشمیری گفت: برخی از مردم دشتستان رعایت نمی‌کنند و حتی در خانه هم مراسم ختم را برگزار می‌کنند این درحالی است که برگزاری مراسم ختم در مسجد و خانه تفاوتی ندارد.

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۹/۰۱/۲۰ - ۱۴:۰۱

تبلیغاتتمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی ندای استان می باشد. و با ذکر منبع بلا مانع است. دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شماره ثبت 85041
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی