رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر :

ندای استان: مراکز آموزشی این استان شامل مدرسه‌ها، دانشگاه‌ها، فنی و حرفه‌ای همچنین سلف سرویس‌ها، خوابگاه‌های دانشجویی تا پایان هفته جاری تعطیل است.

به گزارش ندای استان،دکتر سعید کشمیری روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: با توجه به اینکه ویروس کرونا لحظه به لحظه رصد می‌شود، تعطیلی مراکز آموزشی تصمیم ستاد مدیریت بحران استان بوشهر برای انجام اقدامات پیشگیرانه و کنترل شیوع بیماری ویروسی کرونا است.

وی بیان کرد: این تصمیم بنا به مصلحت خانواده‌ها گرفته شده و تاکنون هیچ مورد مثبتی از بیماری در استان بوشهر شناسایی نشده‌است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر گفت: با توجه به اینکه ویروس کرونا اپیدمی و در شماری از استان‌ها مشاهده شده‌است و رفتار بیماری به شکلی است که امکان دارد این بیماری در استان بوشهر بویژه جنوب آن که محل رفت و آمد خیلی از اهالی استان‌های مختلف است، وارد شود، به همین دلیل با تعطیلی مراکز آموزشی تلاش شد اضطراب خانواده‌ها در مورد فرزندانشان را کاهش دهیم.

وی یادآور شد: ویروس کرونا دوره نهفته‌ای دارد به این معنی که اگر فرد آلوده‌ای وارد شود ممکن است علامتی نداشته باشد و چند روز بعد علامت خود را نشان دهد با این تصمیم فرصتی دادیم تا اگر فردی بیمار باشد ویروس خود را نشان دهد.

کشمیری با تاکید بر کنترل و از بین بردن زنجیره انتقال ویروس کرونا تاکید کرد: براساس تصمیم مدیریت بحران استان بوشهر علاوه بر مدارس و مراکز آموزش عالی، نمایشگاه‌ها، تجمع های فرهنگی، ورزشی و اردوها نیز لغو شد.

همه سنین در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا هستند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر گفت: ویروس کرونا همه سنین را تهدید می‌کند و هرچند تعبیری در مورد اینکه کودکان به این ویروس مبتلا نمی‌شوند وجود دارد اما در واقع کودکان علامت کمتری دارند و ممکن است ناقل این ویروس باشند اما خودشان علامتی نداشته باشند.

وی اضافه کرد: این بیماری در افراد سن بالا، بیماران قلبی، افرادی که دیابت کنترل نشده دارند یا ایمنی بدن آنها پایین است، می‌تواند آسیب زا باشد.

کشمیری یادآور شد: این بیماری وقتی مهم می‌شود که به شدت ریه‌ها را درگیر کند به نحوی که در آزمایشی که انجام می دهیم سطح اکسیژن خون کمتر از ۹۰ درصد باشد وقتی مریضی مراجعه می‌کند و علامت‌های کرونا شامل تب، بدن درد، سرفه، آب‌ریزش، عطسه کمتر و برخی مواقع با اسهال مراجعه کند این نوع بیماران بلافاصله سطح اکسیژن خون آنها بررسی می‌شود درصورتی‌که پایین باشد از ریه عکسبرداری می شود  و اگر ریه آنها در عکس و سی تی اسکن مشهود باشد که آسیب جدی دیده با توجه به وضعیت بالینی بیمار بستری خواهد شد.

وی تاکید کرد: ویروس کرونا در هوای سرد ماندگاری بیشتر و در هوای گرم ماندگاری کمتری دارد و انتظار می‌رود با گرم شدن هوا بتدریج از شدت بیماری کاسته شود. کشمیری یادآور شد: دوره فردی در افراد مختلف متفاوت است در شهر قم خیلی از بیماران مبتلا که حتی دستگاه تنفس مصنوعی داشتند، بهبود یافتند.

بیمارستان‌های معین مقابله با کرونا در استان بوشهر مشخص شد

کشمیری گفت: بیمارستان‌های گناوه (در شمال استان)، کنگان (جنوب استان)، خورموج (مرکز استان) و شهرستان بوشهر هم اکنون یکی از بخش‌های ایزوله بیمارستان شهدای خلیج فارس و بیمارستان نیروی هوایی پیش بینی شده‌است.

رئیس دانشگاه علوم پزکی بوشهر اظهارداشت: در زمان حاضر کیت‌های تشخصیص به صورت متمرکز در مرکز کشور است و اگر بیماری داشته باشیم نمونه‌گیری انجام و با شرایط خاصی به تهران ارسال می‌شود.

وی افزود: هیچ آزمایشگاه خصوصی که آزمایش‌های کرونا را در کشور انجام دهد وجود ندارد و این آزمایش‌ها فقط در آزمایشگاه‌های رفرنس و مرکز انجام می‌شود.

عسلویه برای مقابله با کرونا آماده‌است

کشمیری درباره پارس جنوبی و اجتماع‌های کارگری گفت: در ابتدای شایع شدن بیماری در چین جلسه‌ای با مسئولان پارس جنوبی در این زمینه برگزار شد و امروز نیز همه روسای پتروشیمی‌ها در پارس جنوبی حضور دارند تا آموزش‌های لازم شست‌وشو، استفاده از ماسک، تامین اقلام مورد نیاز و کارگران جدید اتباع خارجی که وارد می‌شوند در فرودگاه عسلویه محلی برای معاینه و تب سنجی آنان پیش‌بینی شود.

وی افزود: در زمان حاضر با توجه به بالابردن آگاهی مسئولان و کارگران آمادگی کاملی درعسلویه وجود دارد.

توزیع اقلام بهداشتی در استان انجام می‌شود

کشمیری اضافه کرد: با انتشار خبر ورود ویروس کرونا به کشور نگرانی ایجاد و خانواده‌ها برای تهیه ماسک و ژل‌های پایه الکل مراجعه و موجودی‌های داروخانه‌ها به پایان رسید و کاهش یافت.

وی گفت: گلایه‌ها وکمبودهایی وجود دارد که با کمک معاونت غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال برطرف شدن است.

کشمیری یادآور شد: تعداد زیادی مواد ضد عفونی کننده شامل دست کش، ماسک را وزارت بهداشت به همه استان‌ها تخصیص داده که محموله‌ای به استان  بوشهر ارسال و در اختیار بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی درمانی و مردمی که نیاز دارند گذاشته و نحوه توزیع در اطلاعیه دیگری ابلاغ می‌شود.

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۸/۱۲/۰۴ - ۱۵:۴۶

تبلیغاتتمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی ندای استان می باشد. و با ذکر منبع بلا مانع است. دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شماره ثبت 85041
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی