در اولین نطق نماینده دشتی و تنگستان مطرح شد:

ندای استان:عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: درخواست مردم این است که مدیران نالایق مردانه میدان را به نیروهای انقلابی، جهادی و پاک دست و از جنس مردم واگذار کنند.

به گزارش ندای استان، غلامحسین کرمی در جلسه علنی صبح امروز(سه شنبه، ۲۵ شهریورماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود گفت: ضمن محکوم کردن اقدام زشت نشریات فرانسوی در توهین به پیامبر عظیم و شأن و دفاع جاهلانه رئیس جمهوری آن کشور از آن نشریات، خیانت سران امارات متحده عربی و بحرین را به اسلام و آرمان فلسطین نیز محکوم می کنم.

نماینده دشتی و تنگستان در مجلس ادامه داد: همکاران گرامی از دیار دشتی و تنگستان استان بوشهر هستم، سرزمین علم و ادب و شجاعت، سرزمینی که تاریخ آن با نام مبارزین با استعمار مزیین شده است. مستحضرید الگوی مبارزه با استعمار به ویژه استعمار پیر انگلیس شهید رئیسعلی دلواری است که به همراه یاران وفادار در دشتی و تنگستان به خصوص خالو حسین دشتی و خضر خان اهرمی مردانه و بدون پشتوانه حکومت مرکزی پوزه استعمار را به خاک مالیدن و صاحب دلوار به گورستان متجاوزین تبدیل کردند. به همین دلیل روز شهادت رئیسعلی دلواری در تقویم کشور یعنی روز ۱۲ شهریور به عنوان روز ملی مبارزه با استعمار نامگذاری شده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: من از دیار سردار شهید نادر مهدوی که در خلیج فارس با ارتش متجاوز آمریکا درگیر و با سرنگون کردن هلیکوپترهای متجاوزین آنها را وادار به فرار کرد و از دیار شهید احمدی جوان شهید مدافع حرم هستم. امروز نیز مردمان وفادار به نظام و عاشق وطن در حوزه انتخابیه ام آماده اند با اجرای دستورات فرمانده بزرگ خود سید و مولایشان مقام معظم رهبری جان فشانی کنند.

وی بیان کرد: اولین مطلبی که مورد مطالبه جدی مردم با فرهنگ و شجاع شهرستان های دشتی و تنگستان است این است که چرا استان بوشهر به خصوص حوزه انتخابیه ام مورد کم لطفی، بی عدالتی و بی مهری مسئولین واقع شده اند و به عبارتی آنچه موجب رنج خاطر و ناراحتی شدید مردم شده است تبعیض هایی است که نسبت به آنها روا داشته شده است و مهمترین مصادیق بی عدالتی آن است که چرا استان بوشهر با وجود درآمد های نفتی، گاز، پتروشیمی، معادن و گمرکات که بیش از ۵۰ درصد درآمد مملکت را به خود اختصاص داده است در توزیع درآمد از سهم بسیار ناچیزی برخوردار باشد و چرا با این همه درآمد بیش از ۳۵ درصد از خانوارهای دشتی و تنگستان تحت پوشش نهادهای حمایتی باشند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: مردم حتی عدم توجه به وضعیت اقتصادی جامعه را نیز ناشی از این امر می دانند و می پرسند چرا با این همه درآمد از منابع خدادادی دولتمردان برای حل مشکل کمرشکن و خالی شدن سفره های مردم چاره ای نمی اندیشند و مردم بر این باورند که از عوامل اصلی این کار مدیران بی درد و مرفه یا عمدتا دو تابعیتی ها هستند که عزیز دردانه های آنها آمریکا و اروپا زندگی می کنند و لذا از جنس مردم نیستند و معنی سفره خالی را نمی فهمند. درخواست مردم این است که مدیران نالایق مردانه میدان را به نیروهای انقلابی، جهادی و پاک دست و از جنس مردم واگذار کنند.

کرمی در ادامه به وزرا تذکر داد  و گفت: وزیر راه و شهرسازی، چرا هر روز شاهد افتتاح راه آهن و بزرگراه ها به ویژه تهران- شمال هستیم، با همه احترامی که به مردم استان شمالی و تهران قائل هستم، اما چرا راه آهن بوشهر- شیراز یا کوریدور راه آهن شمال-جنوب از خوزستان به هرمزگان فراموش شده است و بزرگراه بوشهر- شیراز ار اولویت خارج شده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بیان کرد: آیا انصاف است با وجود این همه درآمد در حوزه انتخابیه بنده چند جاده مرگ داشته باشد، جاده دولت آباد به زیارت، جاده دهستان به شیخیان، جاده لاور به دشت پلنگ، جاده شنبه به باغان در شهرستان دشتی، جاده دلوار به دیر، جاده اهرم به برازجان، جاده خاییز و جاده اهرم به کلمه به تنگستان و به طور کلی فقط یک جاده مناسب در دو شهرستان وجود دارد.

نماینده دشتی و تنگستان در مجلس ادامه داد: تذکر به وزیر نفت، چرا مدیریت استان در تصمیم گیری های حوزه های نفتی استان نقشی ندارند، گویا مناطق جزیی از استان بوشهر نیستند و همچنین چرا قانون تخصیص ۵۰ درصد فرصت های شغلی حوزه های نفتی مربوطبه کل استان بوشهر اجرا نمی شود؟

وی اظهار داشت: وزیر نیرو، چرا عملیات اجرایی سدهای دشتی و تنگستان، سدهای باغان، دشت پلنگ، خاییز و به خصوص سد باهوش یا تعطیل شده یا به کندی انجام می شود؟ چرا به وضعیت مناطق محروم شنبه مربوط به بخش دلاور رسیدگی نمی شود. چرا نرخ برق مصرفی افراد یکباره چندبرابر شده است؟ چرا برای ساماندهی روخانه بزرگ مند که برای منطقه بسیار حیاتی است به اتفاق وزارت جهادکشاورزی اقدامی نمی کنید؟ چرا برقی شدن چاه های کشاورزی متوقف شده است؟ کیفیت و کمیت آب شرب امان مردم منطقه را بریده است که ضرورت دارد هر چه سریعتر نسبت به آب شیرین کن و بازسازی شبکه های توزیع اقدام شود.

 وزیر کرمی گفت: جهادکشاورزی، چرا برای استفاده بهینه از محصولات کشاورزی منطقه و فرآورده های آنها به خصوص خرمای تنگستان، گوجه و سایر محصولات کشاورزی و تنباکوی برنامه ای ندارید؟ چرا قیمت نهادهای کشاورزی به خصوص بذر و سموم چند برابر شده و کشاورزی منطقه را به نابودی کشانده است. چرا به کشاورزان و نفت داران بیمه کشاورزی را اجرا نمی کنید؟

این نمایننده مجلس بیان کرد: آقای وزیر اقتصاد ساحل نشین های ما قاچاقچی نیستند بلکه افرادی اند که سال هاست به تجارت می پردازند لذا لازم جهت حل مشکلات آنها با مشورت خودشان و کارشناسان مطلع چاره اندیشی کنید یا شغل مناسبی برای آنها معرفی کنند تا به خاطر شما هم که شده شناورهایشان را بفروشند.

نماینده دشتی و تنگستان در مجلس ادامه داد: وزیر ورزش مگر کل ورزش کشور به ویژه فوتبال کشور تیم های استقلال و پرسپولیس تهران هستند که هزینه های سرسام آور آنها از بودجه عمومی مملکت به خصوص از درآمد های استان های محروم از جمله بوشهر تامین می شود؟ ولی جوانان مستعد مناطق ما از تهیه یک جفت کفش عاجز هستند، دو تیم لیگ برتری بوشهر به دلیل نبود اعتبارات و امکانات لازم سقوط کردند و نه شما و نه هیچ مسئول دیگری پاسخگوی جوانان ما نبودید.

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: تذکر به رئیس جمهور در ارتباط با عملکرد سازمان برنامه و بودجه چرا تفاوت معنا داری بین حقوق کارمندان و به ویژه فرهنگیان با  حقوق افراد در مناطق خوش آب و هوا وجود دارد و این عامل باعث شده است که مهاجرت بیش از حدی را شاهد باشیم. هیچ رابطه منطقی و مشخصی بین درآمدها و سهم بودجه استان ها برقرار نیست و سهم استان بوشهر با وجود درآمد بالا بسیار اندک است ضروری است نسبت به اجرای نظام درآمد هزینه اقدام شود تا سهم هر استان از بودجه کل کشور عادلانه توزیع شود، شهرستان های تنگستان و دشتی بالاترین نرخ بیکاری را در استان بوشهر دارند که عامل اصلی آن عدم توجه دولت به توسعه زیرساخت اشتغال و سرمایه گذاری در پروژه های کلان است و لازم است دولت طرح ویژه برای رفع محرومیت در منطقه به اجرا در آورد.

منبع:خانه ملت

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۹/۰۶/۲۵ - ۱۴:۲۵

تبلیغاتتمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی ندای استان می باشد. و با ذکر منبع بلا مانع است. دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شماره ثبت 85041
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی