معاون سازمان صمت استان بوشهر خبر داد:

ندای استان:محمد زاده گفت: چنانچه این مصوبه توسط بانک مرکزی اجرایی شود صادرات محصول خرما نیز دوچندان خواهد شد و کشاورزان متحمل ضرر و زیان نمی‎شوند.

به گزارش ندای استان، معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت: نخلداران بوشهری نگران بازار فروش محصول خود نباشند، با برنامه‏‎ریزی‌های صورت گرفته چشم‌انداز توسعه بازار خرما مناسب است.

ابوالقاسم محمدزاده افزود: در این ارتباط پیشنهادی در کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران ارائه و در میز ملی خرما تصویب شد که براساس آن صادرکنندگان محصول کشاورزی بتوانند با قیمت مناسب‏‎تری ارز خود را ارائه کنند تا متحمل ضرر و زیان نشوند که اجرای این مصوبه در مسئولیت بانک مرکزی ‌است.

وی ادامه داد: چنانچه این مصوبه توسط بانک مرکزی اجرایی شود صادرات محصول خرما نیز دوچندان خواهد شد و کشاورزان متحمل ضرر و زیان نمی‎شوند.

محمدزاده بیان کرد: بازگشت ارز حاصل از صادرات محصول خرما به سامانه نیما صرفه اقتصادی لازم را برای صادرکنندگان ندارد و باید در این زمینه چاره‌اندیشی شود.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر با توجه به اینکه به دلیل فشارها و تحریم‌های اعمال شده و محدودیت‏‌های اقتصادی موجود نیازهای وارداتی کشور از محل ارز صادراتی که از طریق سامانه نیما بازگشت داده می‌شود، تامین می‏‌شود، همه ارزهای صادراتی باید در این سامانه ثبت شود.

محمد زاده گفت: به همین دلیل انتظار بانک مرکزی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات خرما به سامانه نیما بجا است، اما از طرفی برای صادرکنندگان مقرون به صرف نیست.

وی افزود:  ازطرفی تولیدکنندگان از صادرکنندگان انتظار خرید خرما با قیمت بالاتر دارند و صادرکنندگان نیز اعتقاد دارند که تمامی هزینه آنها براساس قیمت روز بازار است و نباید ارز صادراتی در سامانه نیما عرضه شود.

محمدزاده اظهار کرد: مجموعه بانک مرکزی در شرایط کنونی به فکر تامین ارز موردنیاز کشور هستند و صادرکنندگان محصولات کشاورزی نیز تلاش می کنند تا منشا ارز صادراتی در سامانه جامع تجارت و با قیمت بسیار مناسب‎تری نشان داده شود تا متضرر نشوند.

وی اظهار داشت: امسال برای سومین دوره همایش، جشنواره و میز ملی خرما با رعایت پروتکل‌‏های ابلاغی ستاد کرونا در استان بوشهر برگزار می‎شود.

محمدزاده عنوان کرد: برای سال جاری تلاش شده تا هیات‏‌های خارجی از کشورهایی از جمله شرق آسیا به عنوان نیاز توسعه بازار خرما برای حضور در همایش، جشنواره و میز ملی خرما دعوت شوند.

به گزارش ایرنا،استان بوشهر با ۶ میلیون اصله نخل سالانه بیش از ۱۶۰ هزار تن خرما تولید می‌کند که امسال تحت تاثیر شرایط کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن در زمینه صادرات این محصول قیمت آن در بازار کاهش یافته و نخلداران نگران فروش محصول خود هستند.

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۹/۰۷/۲۷ - ۱۰:۰۷

تبلیغاتتمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی ندای استان می باشد. و با ذکر منبع بلا مانع است. دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شماره ثبت 85041
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی