بمناسبت روز بوشهر:

ندای استان:از سری برنامه های شاخص بزرگداشت یازدهمین هفته بزرگداشت روز بوشهر غلامحسین خواجه بعنوان چهره ماندگار و عباس عاشوری نژاد شهروند افتخاری بوشهر تجلیل شدند.

به گزارش ندای استان، شهردار بوشهر در این آیین گفت: انتخاب چهره ماندگار و شهروند افتخاری بوشهر از عرصه علم و فرهنگ کاری بزرگ و قابل ارج است.

سید نور الدین امیری افزود: این ارج گذاری برای این ۲ چهره در واقع ارج گذاری برای علم، فرهنگ و دانش و تبریکی برای معلمان و فرهنگیانی است که همگان ریزخوار سفره معرفتی آنان است.

وی با گرامیداشت روز بوشهر ادامه داد: بوشهر به عنوان پایتخت نخستین ها در طول تاریخ است.

امیری افزود: بوشهر شهر رازها و دریاها با نیروی جاشوها و آواز ناخداهاست.

وی یادآور شد: گرامیداشت هفته بوشهر میراث گرانبهایی است که که از زنان و مردان غیور و مرزداران شجاع بوشهر در طول تاریخ به ما رسیده است.

شهردار بوشهر با اشاره به اینکه بوشهر در طول تاریخ همواره شهری فرهنگی و علمی بوده، گفت: برای بزرگداشت یازدهمین هفته بزرگداشت روز بوشهر بیش از ۲۰۰ برنامه با چهار میلیارد ریال اعتبار اجرا شد.

امیری اظهارداشت: این برنامه ها در بخش های مختلف فرهنگی، هنری، اجتماعی و ورزشی پیش بینی شده که با حضور شمار قابل توجهی از سوی شهروندان مواجه شده است.

برنامه های امسال هفته بوشهر متفاوت برگزار شد

معاون عمرانی استاندار بوشهر نیز گفت: امسال برنامه های بزرگداشت روز بوشهر نسبت به سال گذشته بسیار متفاوت برگزار شده است که در این راستا از دست اندرکاران بویژه شورا و شهرداری بوشهر تجلیل می شود.

مهرداد ستوده اظهار داشت: ایجاد نشاط اجتماعی از اهداف مهم دولت است که در قالب ویژه برنامه های هفته بوشهر امسال نوار ساحلی شهر بوشهر شاهد ویژه برنامه های شاد و متنوع فراوانی شده است.

وی در ارتباط با انتخاب چهره های ماندگار و شهروند افتخاری بوشهر نیز گفت: به واسطه ظرفیت های ارزشمند نیروی انسانی در بوشهر اینکه اعضای شورا طی چهار سال خدمت تنها بتوانند چهار نفر به عنوان شهروند افتخاری و چهار نفر چهره ماندگار انتخاب کنند کار بسیار سختی است که این مهم امسال با انتخاب چهره هایی شایسته به نحو بسیار مطلوبی انجام شد.

آغاز تقاطع غیرهمسطح مطهری بعد از نوروز

رییس شورای شهر بوشهر نیز در این آئین با اشاره به اجرای ۷۰ پروژه عمرانی در سالجاری اظهار داشت: از جمله این پروژه ها می توان آغاز عملیات اجرایی پارک توان پایان، پارک بهزاد، احداث رینگ خروجی سرتل – نیروگاه و اجرا چندین پروژه زمین چمن مصنوعی فوتبال اشاره کرد.

ابوذر دهدار گفت: عملیات اجرایی پروژه تقاطع غیرهمسطح شهر بوشهر نیز بعد از تعطیلات نورزوی آغاز می شود که این پروژه نقش قابل توجهی در حل مشکل پدافند غیرعامل شهر بوشهر است.

در این آیین رضا معتمد بعنوان شاعر، پژوهشگر، نویسنده در معرفی عباس عاشوری نژاد چهره ماندگار بوشهر و عبدالمجید مصلح رئیس دانشگاه خلیج فارس در معرفی غلامحسین خواجه چهره ماندگار سال ۹۷ بوشهر صحبت ارائه کردند.

در ادامه با اهدا لوح و تندیس از این دو چهره تجلیل شد.

در این آیین همچنین کتاب بوشهر نامه (دایره المعارف معرفی بوشهر) اثر مشترک امید غضنفر و امید زاهد رونمایی شد.

اجرا موسیقی محلی (نی جفتی) توسط حسین سیاح پور و کنسرت گروه محمد معتمدی از جمله برنامه های این آیین بود.

۱۸ اسفند سالروز تاسیس مدرسه تاریخی سعادت به عنوان روز بوشهر نامگذاری شده که در هفته منتهی به این روز ویژه برنامه های مختلف فرهنگی، ورزشی، تفریحی و اجتماعی در شهر بوشهر برگزار می شود.

جهان بدون بوشهر و بدون مردمان بوشهر از هر نجوایی خالی است

عباس عاشوری نژاد ضمن تبریک هفته نکوداشت روز بوشهر اظهار داشت: شهر بوشهر شهر بزرگ است. شهر بزرگ شهری نیست که خیابان و اتوبان‌های بزرگ، فرودگاه بین المللی و تاسیسات بزرگ و حتی پیشینه بزرگ داشته باشد، بلکه شهر بزرگ شهری است که مردمان بزرگ داشته باشد.

وی با اشاره به این‌که بوشهر با مردمانی با قلب بزرگ همیشه با آغوش باز پذیرای اقوام و فرهنگ های مختلف بوده است، گفت: هیچ جا به اندازه بوشهر ندیدم مردمانی با نگاهی اینگونه انسانی میهمان نواز و فرهنگ‌دوست و پذیرای سایر فرهنگ‌ها باشند.

شهروند افتخاری شهر بوشهر با اشاره به غنیمت شمردن لحظات ناب زندگی توسط مردم بوشهر گفت: اصل و اساس زندگی بر مدار دوستی و عشق است و مردم بوشهر این موضوع را به خوبی درک کرده اند و عشق عنصر اصلی زندگی شان است.

وی دوستی را بزرگترین موهبت هستی که خدا نزد انسانها به ودیعه نهاده دانست و اظهار داشت: مردمان بوشهر بعنوان مردمانی بزرگ سرآمد شهرهای ایران هستند.
وی وجود عشق، دوستی و مردمداری را مهمترین ویژگی مردمان بزرگ شهر بوشهر خواند و گفت: من دوباره در این شهر متولد شدم.

عاشوری نژاد با اشاره به حضورش در بوشهر از سال ١٣٧٣ تا کنون گفت: ای بوشهر عزیز من در تو و در میان مردمان بزرگوار تو دوباره متولد شدم.

شهروند افتخاری بوشهر، موفقیت‌های زندگی خود و خانواده‌اش را مدیون بوشهری‌ها و زندگی در بوشهر دانست و گفت: شهروندی این شهر برای من و خانواده و فرزندانم افتخاری بزرگ است. جهان بدون بوشهر و مردمانش از هر نجوایی برای من خالی است.

عاشوری‌نژاد متولد ۱۳۴۷ در کازرون است و در سال ۱۳۷۰ در رشته تاریخ ایران و جهان با مقطع کارشناسی از دانشگاه اصفهان فارغ‌التحصیل شد. وی کارشناسی ارشد تاریخ ایران وجهان از دانشگاه تهران و دکترای ادیان بعد از اسلام از دانشگاه اصفهان را کسب کرده است.

عاشوری‌نژاد مدیر گروه کارشناسی ارشد تاریخ وتمدن ملل اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر است و تاکنون حدود ۲۰ کتاب تالیف و بیش از ۴۰ مقاله ملی و بین المللی درباره تاریخ، انسان و زندگی منتشر کرده است.

به بوشهری بودن خود افتخار می‌کنم

در ادامه غلامحسین خواجه ضمن تبریک هفته نکوداشت روز بوشهر اظهار داشت: در ابتدای تاسیس دانشگاه بوشهر تلاش کردیم دانشگاهی تاسیس و راه اندازی شود که مایه افتخار بوشهر باشد.

وی با اشاره با این‌که دانشگاه خلیج فارس امروز یکی از مهمترین مراکز علمی کشور محسوب می شود، گفت: امروز مردم استان بوشهر به دانشگاه خلیج فارس برای پرورش نیروهای نخبه و کارآمد افتخار می کنند.

چهره ماندگار بوشهر ضمن تشکر از شورای اسلامی شهر بوشهر برای اهدای عنوان چهره ماندگار به ایشان گفت: باید از شورای شهر بوشهر برای انتخاب چهره های علمی و دانشگاهی به عنوان چهره ماندگار و شهروند افتخاری شهر بوشهر تقدیر کرد، چون با دور اندیشی در انتخاب نیروهای علمی و دانشگاهی، در سایر پژوهشگران برای علم اندوزی ایجاد انگیزه می کنند.

وی با اشاره به این‌که چهره ماندگار بوشهر بودن برایم افتخار بسیار بزرگی است، تصریح کرد: امیدوارم همچنان بتوانم به استان بوشهر خدمت کرده و موجب رفع عقب ماندگی های احتمالی در بخش علمی باشم.

خواجه با تشکر از شهروندان و شورای شهر و شهرداری بندر بوشهر برای برگزاری هفته نکوداشت بوشهر گفت: به بوشهری بودن خود افتخار می کنم.

گفتنی است خواجه متولد خردادماه ۱۳۳۵ در روستای بویری بخش شبانکاره است که ریاست دانشگاههای آزاد و خلیج فارس بوشهر در دهه ۷۰ را برعهده داشت.

وی که فوق تخصص دامپزشکی دارد سال ها مدیریت دانشگاهی در سطح ریاست دانشکده و ریاست دانشگاه و با درجه استاد تمام، عضو هیات علمی و استاد دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهید چمران اهواز را در کارنامه سوابق خود دارد و از سال ۹۴ تاکنون نیز رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز است‎.

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۷/۱۲/۱۸ - ۱۵:۵۷

تبلیغاتتمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی ندای استان می باشد. و با ذکر منبع بلا مانع است. دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شماره ثبت 85041
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی