۲ هزار میلیارد تومان عوارض آلایندگی بوشهر قطعی شد
۲ هزار میلیارد تومان عوارض آلایندگی بوشهر قطعی شد

ندای استان:رئیس کل دادگستری استان بوشهر با بیان اینکه صنایع پارس جنوبی ۲۱ هزار میلیارد تومان باید حق آلایندگی پرداخت کنند گفت: تاکنون پرداخت ۲ هزار میلیارد تومان آن در هیئت‌های حل اختلاف به قطعیت رسیده است.

به گزارش ندای استان،مهدی مهرانگیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر، با اشاره به تشکیل جلسه با تشکل‌های کارگری، کارفرمایی، تعاونی‌های تولیدی و دستگاه‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بوشهر از بررسی مشکلات مختلف این حوزه‌ها خبر داد و اظهار داشت: این جلسه در اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر تشکیل و نخستین موضوعی که مطرح شد نبود مکانی برای کارگران روزمزد و فصلی بود که مقرر شد بر اساس قانون شهرداران و ادارات راه و شهرسازی مکانی برای کارگران روزمزد و فصلی شهرهای استان بوشهر تعیین کنند تا مشکلات کارگران برطرف شود.

وی با اشاره به ایجاد شورای حل اختلاف در مجامع کارگری و کارفرمایی خاطرنشان کرد: بر اساس تأکیدات رئیس قوه قضائیه باید مشکلات کارگری و کارفرمایی از طریق ریش سفیدان و صلح یاران در شوراهای حل اختلاف رسیدگی و حل و فصل شود.

رئیس کل دادگستری استان بوشهر اضافه کرد: بر اساس برنامه‌ریزی حل اختلافات کار، کارگری و کارفرمایی بیشتر از ظرفیت شوراهای حل اختلاف در استان بوشهر استفاده می‌شود.

مهرانگیز توجه به اشتغال ۵۰ درصدی نیروهای بومی استان بوشهر در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: نماینده دادستان و دادگستری‌های استان بوشهر تحقق اشتغال ۵۰ درصدی در صنایع و شرکت‌های مرتبط با صنایع نفت، گاز و پتروشیمی پیگیری می‌کنند، اگر این مهم محقق نشود و یا ترک فعل شود علیه آن دستگاه پرونده قضایی تشکیل می‌شود.

وی از قطعیت شدن پرداخت ۲ هزار میلیارد تومان عوارض آلاینده صنایع مستقر در منطقه پارس جنوبی خبر داد و بیان کرد: در مجموع صنایع مستقر در منطقه پارس جنوبی ۲۱ هزار میلیارد تومان عوارض آلایندگی باید پرداخت کنند که تاکنون پرداخت ۲ هزار میلیارد تومان آن در هیئت‌های حل اختلاف به قطعیت رسیده و پیش‌بینی می‌شود پرداخت ۱۹ همت دیگر تا پایان تیر ماه سال جاری مصوب شود.

رئیس کل دادگستری استان بوشهر با بیان اینکه دستگاه‌ها و صنایع تعیین شده در پرداخت ۲ همت باید هر چه سریعتر اقدام کنند افزود: اگر در موعد مقرر ۲ هزار میلیارد تومان یاد شده پرداخت نشود دستگاه قضایی نسبت به مسدود کردن حساب‌ها و توقیف املاک اقدام می‌کند.

مهرانگیز هشداری هم به نحوه هزینه کردن مبالغ یاد شده داد و تأکید کرد: باید سعی شود این مبالغ در مسیر تعیین شده هزینه شود و در صورت ایجاد انحراف در آن و مبالغ در موارد دیگر هزینه شود موجب تشکیل پرونده قضایی می‌شود.

وی ادامه داد: پرداخت ۲۱ هزار میلیارد تومان عوارض آلایندگی صنایع پارس جنوبی به استان بوشهر تحول مهمی در زیرساخت‌های مختلف و عمران و آبادانی شهرها و روستاها ایجاد می‌کند.

رئیس کل دادگستری استان بوشهر با اشاره به نقش این استان در عرصه‌های اقتصادی و تولید ناخالص داخلی و ملی تصریح کرد: ۹۶ درصد صادرات نفت خام کشور از جزیره خارگ، تولید ۷۴ درصد گاز مصرفی از صنایع پارس جنوبی و تولید ۵۰ درصد محصولات پتروشیمی کشور مربوط به صنایع مستقر در استان بوشهر است که در این راستا لازم است صنایع پتروشیمی در منابع مالی خود از طریق بانک‌های استان بوشهر اقدام کنند تا زمینه استفاده بانک‌ها در ایجاد طرح‌های اشتغال‌زایی و رفع مشکلات استان اقدام کنند.

Visited 1 times, 1 visit(s) today