هشدارهای هواشناسی بوشهر درباره فعالیت سامانه موسمی در شنبه و یکشنبه
هشدارهای هواشناسی بوشهر درباره فعالیت سامانه موسمی در شنبه و یکشنبه

ندای استان:هواشناسی بوشهر از فعالیت سامانه موسمی و افزایش ناپایداری‌های جوی در ساعات بعد از ظهر تا اوایل شب در روزهای شنبه و یکشنبه خبر داد.

به گزارش ندای استان،هادی سالاری کارشناس اداره کل هواشناسی استان بوشهر گفت: بررسی و تحلیل آخرین الگو‌ها و نقشه‌های هواشناسی نشان می‌دهد که در ساعات عصرگاهی فردا و پس فردا(شنبه و یکشنبه ۲ و ۳ مرداد) شاخص‌های ناپایداری همرفتی در استان به ویژه در نیمه جنوبی و ارتفاعات، افزایش می‌یابد. بر این اساس در این مدت در مناطق یاد شده ضمن افزایش ابر‌های همرفتی، وقوع رگبار‌های پراکنده باران همراه با رعد و برق و وزش تندباد لحظه‌ای پیش بینی می‌شود. همچنین به سبب وزش باد، سواحل جنوبی و مرکزی استان تا حدودی مواج خواهد شد.

او با اشاره به اینکه این شرایط جوی از بعد از ظهر شنبه تا اواخر یکشنبه برقرار خواهد بود، افزود: این شرایط عصر شنبه بیشتر بخش‌هایی از شهرستان‌های عسلویه، جم، کنگان، دیر و دشتی و عصر یکشنبه  مناطق مرتفع استان را بر خواهد گرفت.

این کارشناس هواشناسی عنوان کرد: در این مدت احتمال جاری شدن روان‌آب در مسیل‌ها، برخورد صاعقه، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، خسارت به سازه‌های موقت و محصولات کشاورزی، خیزش گردوخاک و افزایش موقت ارتفاع موج دریا در سواحل جنوبی و مرکزی استان وجود دارد.

سالاری تاکید کرد که هنگام توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، چرای دام در مسیل‌ها و مناطق مرتفع، تردد‌های دریایی، فعالیت‌های کوهنوردی و عبور از مجاورت سازه‌های نیمه کاره احتیاط لازم صورت گیرد و  سازه‌های موقتی و تابلو‌های تبلیغاتی محکم شوند.

شنبه تا دوشنبه این هفته نیز نقاط مختلف استان بوشهر شاهد فعالیت سامانه موسمی بودند که باعث بارندگی و رعدوبرق و وزش تندباد شد. بیشتر فعالیت این سامانه یکشنبه رخ داد.

بیشترین بارندگی در لمبدان دیر با ۹۰ میلیمتر به ثبت رسید.