خودروسازان، رکوردار شکایت بوشهری ها/ مراقب حق کمیسیون مشاوران املاک باشید
خودروسازان، رکوردار شکایت بوشهری ها/ مراقب حق کمیسیون مشاوران املاک باشید

ندای استان:کشاورز گفت:پرداخت وجه علاوه بر حق کمیسیون به عنوان شیرینی معامله تخلف است و قابلیت شکایت دارد، مگر آنکه قراردادی بین مشاور و مشتری وجود داشته باشد.

به گزارش ندای استان،معاون بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت بوشهر می گوید: بیشترین شکایت هم استانی ها در بخش کالا مربوط به خودروسازان است که عمدتا به مشکلات تامین قطعات یا گارانتی و تاخیر در انجام تعهدات شرکت‌های خودرویی برمی گردد.

نصرالله کشاورز با بیان اینکه پیگیری لازم برای احقاق حق شاکیان انجام می شود، ادامه داد: همچنین لوازم خانگی، لوازم یدکی خودرو و مبلمان در رتبه های بعدی کالاهای پرشکایت در استان می باشند.

وی ادامه داد: در زمینه خدمات هم آرایشگاهها خصوصا زنانه بیشترین شکایت را دارند و مشاوران املاک و باربری ها در رتبه بعدی شکایت مردمی هستند.

به گفته کشاورز، در بازرسی های جداگانه سازمان صمت یا بازرسی مشترک با سایر دستگاهها نیز بیشترین تخلف و شکایت به ترتیب در سوپرمارکت ها، پوشاک، میوه فروشی و نانوایی ها ثبت شده است.

معاون بازرسی سازمان صمت استان با اشاره به اینکه گرانفروشی، عدم انجام تعهدات واحد صنفی و تقلب بالاترین دلایل شکایت ها است اظهار کرد: از ابتدای امسال ۱۹ هزار بازرسی از بازارا انجام شده که در زمینه ۲ هزار و ۷۸۸ مورد تخلف احراز گردیده و پرونده به تعزیرات برای صدور رای ارسال گردیده است.

به گفته کشاورز، ارزش ریالی تخلفات امسال حدود ۱۱ میلیارد تومان بوده که آرای ۹۰ درصد آنها صادر شده است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه از ۱۷۶۴ شکایت مردمی نیز طی بررسی بعدی، ۵۰۴ مورد متخلف شناخته شد، ادامه داد: درصورت اینکه شاکی تقاضای بررسی موضوع توسط کارشناس رسمی را داشته باشد، با هزینه خودش پیگیری می شود، ولی اگر به کارشناس اتحادیه صنفی مربوطه سپرده شود، چون جزو وظایف شان است هزینه ای ندارد.

مراقب حق کمیسیون در مشاوران املاک باشید

معاون بازرسی اداره کل صمت استان یکی از تخلفات مشاوران املاک را دریافت حق کمیسیون بالاتر از نرخ مصوب دانست و گفت: براساس مصوبه دولت، از ابتدای امسال حق کمیسیون مشاوران املاک برای قراردادهای خرید و فروش که تا پیش از این نیم درصد از هر طرف معامله بود به ۲۵ صدم درصد از هر یک از طرفین کاهش پیدا کرد، اما شاهدیم برخی مشاوران همان نرخ قبلی را در نظر می گیرند که تخلف است و با جدیت پرونده شکایت ها را پیگیری می کنیم.

کشاورزی با بیان اینکه مردم از پرداخت هر گونه وجه به افراد غیرمسئول از جمله دلال و مشاور که سمت قانونی در بنگاه ندارند خودداری کنند، اظهار داشت: پرداخت وجه علاوه بر حق کمیسیون به عنوان شیرینی معامله تخلف است و قابلیت شکایت دارد، مگر آنکه قراردادی بین مشاور و مشتری وجود داشته باشد.

وی در پاسخ به سوالی درباره تعداد زیاد مشاوران املاک در بوشهر هم گفت: از سال ۹۳ و با اصلاح قانون نظام صنفی، سقف و حدود فعالیت واحدهای صنفی جدید برداشته شد، با این هدف که رقابت بیشتری میان اصناف ایجاد شود. بنابراین دیگر محدودیتی برای فعالیت چندین صنف مشابه در یک محدوده وجود ندارد و درخواست های صدور مجوز صنفی، بدون در نظر گرفتن سقف هر صنف در یک محدوده، صادر می شود.