واکسن ایرانی کرونا از ۴۰ روز دیگر در اختیار مردم قرار می‌گیرد
واکسن ایرانی کرونا از ۴۰ روز دیگر در اختیار مردم قرار می‌گیرد

ندای استان:معاون‌کل وزیر بهداشت گفت: اولین واکسن ایرانی کرونا از ۴۰ روز دیگر در اختیار مردم قرار خواهد گرفت؛ واکسن دوم با تولید ماهانه هشت تا ۱۰ میلیون دوز از حدود ۷۰ روز دیگر در دسترس مردم قرار می‌گیرد.

به گزارش ندای استان، دکتر ایرج حریرچی معاون‌کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز با داتو قمرالدین جعفر، معاون وزیر امور خارجه مالزی در ستاد وزارت بهداشت دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار حریرچی با اشاره به اهمیت مالزی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران به لزوم تداوم ارتباط و رایزنی میان مقامات دو کشور و توسعه روابط فی‌مابین در زمینه‌های سیاسی، فرهنگی اقتصادی، تجاری و بهداشتی و درمانی تأکید کرد.

وی با بیان اینکه در اردیبهشت ۹۹ مذاکرات تلفنی درخصوص روابط دوجانبه و تبادل تجربه برای مبارزه با کرونا میان سران دو کشور انجام شد، گفت: حدود ۹ ماه پیش هم وزرای خارجه دو کشور در گفتگویی تصویری درمورد موضوعات دوجانبه و جهان اسلام گفت‌وگوهایی داشتند و همچنین رؤسای مجالس نوامبر گذشته مذاکرات تلفنی مفصلی داشتند.

آمادگی ایران برای تولید واکسن با همکاری مالزی

معاون‌کل وزارت بهداشت ادامه داد: در آذرماه ۹۸ هم به‌دعوت نخست وزیر وقت، رییس جمهور به کوالالامپور سفر کردند؛ در گفتگوی مجازی که سپتامبر گذشته انجام شده است بر آمادگی برای گسترش همکاری میان دو کشور در زمینه بهداشت و سلامت به‌خصوص تأکید بر اجرایی شدن توافقات انجام‌شده در گفتگوی مجازی مدیران ارشد بهداشتی دو طرف، آمادگی برای همکاری بین دو کشور در زمینه تولید واکسن و صادرات دارو و همچنین کمک به استارت‌آپ‌های دو کشور در زمینه پزشکی تأکید شد.

حریرچی با ابراز اینکه “ما در ساخت ۹ واکسن پیشرفت‌های بسیار خوبی داشتیم که ۴ واکسن در چند ماه آینده به بهره‌برداری و استفاده وسیع در کشور خواهد رسید”، مطرح کرد: واکسن اول ما از ۴۰ روز دیگر در اختیار مردم قرار خواهد گرفت؛ واکسن دوم که برمبنای ویروس ضعیف و کشته‌شده است با تعداد ماهانه ۸ الی ۱۰ میلیون دوز از حدود ۷۰ روز دیگر در دسترس مردم قرار می‌گیرد.

تولید ۹۸درصد داروی مصرفی کشور در داخل

وی تصریح کرد: همچنین دو واکسن دیگر که با تکنولوژی متفاوتی ارائه خواهد شد ۱۲۰ روز دیگر در دسترس خواهد بود. در همه این واکسن‌ها و انواع دیگری که تولید می‌کنیم می‌توانیم با کشور دوست، همکاری داشته باشیم.

معاون‌کل وزارت بهداشت با بیان اینکه “ما در ایران بعد از انقلاب به تولید داخلی روی آورده‌ایم”، اضافه کرد: اکنون با توجه به تحریم‌های موجود ۹۸٫۳ درصد از داروی مصرفی کشور را از لحاظ عددی خودمان تولید می‌کنیم، تقریباً هیچ کشوری حتی کشورهای صادرکننده دارو هم این میزان تولید را ندارند و با کشورهای دیگر تبادل دارند. ما همچنین می‌توانیم به استارت‌آپ‌های دو کشور کمک کنیم و در این زمینه همکاری داشته باشیم.

حریرچی در پایان اظهار کرد: ما دو کشور بزرگ مسلمان هستیم که به استقلال کشورمان تأکید بسیاری داریم و امیدوارم همکاری‌های‌مان پیش از پیش توسعه یابد.

  • منبع خبر : تسنیم