امکانات تفریحی دولت در اختیار زوج‌های جوان
امکانات تفریحی دولت در اختیار زوج‌های جوان

ندای استان:حجت‌الاسلام رئیسی دستور داد تا مراکز امکانات تفریحی دولت در اختیار زوج‌های جوان قرار گیرد و با تنظیم آئین نامه آن ظرف ۲ هفته، به سراسر کشور ابلاغ شود.

به گزارش ندای استان،رئیس جمهور در جشن وصال و مراسم گرامیداشت هفته ازدواج در تالار وحدت تهران گفت: بانک‌ها برای زوج‌ها و دریافت وام زمان بگذارند؛ آئین نامه این اقدام هم ظرف ۱۵ روز آینده تنظیم شود تا زوجین برای تسهیلات معطل نشوند.

در هفته‌ای که گذشت، سخنگوی دولت از تدوین آئین نامه‌ای در مورد اعطای تسهیلات ازدواج و اشتغال خبر داد؛ آقای بهادری جهرمی گفت که برای اعمال برخی اصلاحات، این آئین نامه به کارگروهی داده شده تا دست آخر تسهیلات حمایتی به تصویب هیئت وزیران برسد.

در حالیکه حدود ۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای ازدواج جوانان در بودجه ۱۴۰۱  پیش بینی شده، اوایل خرداد ماه معاون اجرایی رئیس جمهور گفت این بودجه به مرور پرداخت می‌شود.

پیشتر حجت‌الاسلام رئیسی درباره اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت گفت که همه دستگاه‌ها موظف به اجرای این قانون هستند؛ او اضافه کرده برخی موارد را خودش شخصاً دنبال می‌کند.

رئیس جمهور تأکید کرده دستگاه‌ها و نهادها باید قرارگاه‌های مربوط به جمعیت را در مجموعه‌هایشان تشکیل دهند و هرچه سریعتر آیین‌نامه‌های مرتبط با آن را به دبیرخانه ستاد ملی جمعیت بفرستند.

در نشست امروز، حجت‌الاسلام رئیسی بر تأمین سریع مسکن برای زوج‌های جوان تأکید کرد. او گفت که وزارت راه و شهرسازی تعاونی‌هایی را با کمک جوانان تشکیل دهد تا با در اختیار گذاشتن زمین، تسهیلات و مصالح، جوانان ساختن مسکن را شروع کنند.

قانون جوانی جمعیت وزارت راه و شهرسازی را مکلف کرده تا امکان استفاده مجدد از امکانات دولتی مربوط به تأمین مسکن خانوار را برای خانواده‌ها پس از تولد فرزند سوم و بیشتر فراهم کند؛ در نتیجه این خانواده‌ها می‌توانند تنها برای بار دوم از کلیه امکانات دولتی بهره‌مند شوند.

همچنین دولت باید یک قطعه زمین واحد مسکونی حداکثر ۲۰۰ متر مربع را با رعایت ضوابط به صورت مشترک و برابر به پدر و مادر اعطا کند؛ این برای ساکنان روستاها و شهرهای کمتر از ۵۰۰ هزار نفر و پس از تولد فرزند سوم و بیشتر است و در همان محل، بر مبنای هزینه آماده‌سازی فقط برای یک بار انجام می‌شود.

در این قانون اعطای تسهیلات به صورت فروش اقساطی با دو سال تنفس و هشت سال اقساط است و سند مالکیت پس از پرداخت آخرین قسط حداکثر تا یک ماه به مالکان داده خواهد شد.