اجتماع نخبگان بومی بوشهر ساکن تهران+تصویر
اجتماع نخبگان بومی بوشهر ساکن تهران+تصویر

ندای استان:نشست اجتماع نخبگانی سرآمدان و مستعدان‌برتر بومی استان بوشهر-ساکن تهران با حضور استاندار بوشهر، قائم مقام و مسئولان بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.

 به گزارش ندای استان،نشست اجتماع نخبگانی سرآمدان و مستعدن برتر بومی استان بوشهر-ساکن تهران با حضور استاندار بوشهر، قائم مقام و معاونان بنیاد ملی نخبگان، رئیس بنیاد نخبگان استان بوشهر و جمعی از متخصصان و محققان این استان در محل بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.

در این نشست، احمد محمدی‌زاده استاندار بوشهر با اشاره به ظرفیت‌های استان در بخش کشاورزی، شیلات و چشم‌اندازهای هر بخش، گفت: بوشهر استانی بی‌نظیر در ظرفیت‌های طبیعی و ذاتی است و به جرات می‌توان ادعا کرد بسیاری از کشورها این ظرفیت‌ها را ندارند
.
وی با اشاره به تاریخچه این استان در اقتصاد دریامحور، ادامه داد: چشم‌انداز جدی در این حوزه ایجاد شده و مزارع تولید صدف خوراکی و مولد مروارید و همچنین تولید میگو و ماهی نیز در حال توسعه است.

وی اضافه کرد: بیش از نیمی از تولیدات مواد اولیه پتروشیمی کشور در استان بوشهر تولید می‌شود اما صنایع پایین دستی در استان همچنان شکل نگرفته و این درحالیست که اگر این مهم محقق شود، علاوه بر از بین رفتن نرخ بیکاری، ارزش‌افزوده بسیار بالایی به اقتصاد کشور تزریق خواهد شد چراکه در حوزه پتروشیمی، ارزش‌افزوده در صنایع پایین دستی ایجاد می‌شود.

استاندار بوشهر بیان داشت: زنجیره ارزش در نفت و گاز در استان شکل گرفته و تنها نیروگاه اتمی کشور در بوشهر قرار دارد. علاوه بر آن، دو نیروگاه دیگر نیز در حال ساخت هستند.

محمدی‌زاده یادآور شد: در حوزه آب شیرین نیز اقدامات جدی در استان بوشهر در حال انجام است و با توجه به اینکه ایران کشوری کم آب و با مصرف بی‌رویه است، این اقدام می‌تواند تاثیر بسزایی در کشور داشته باشد. صنعت شیرین‌سازی آب در استان بوشهر امروزه در حالی روزانه ۷۰ هزار مترمکعب آب تولید می‌کند که این عدد در قیاس با ۷ میلیون متر مکعب آب شیرین در عربستان، بسیار ناچیز است گرچه به نوبه خود رشد محسوب می‌شود.

استاندار بوشهر تأکید کرد: با توجه به تولید بالای پساب، تصفیه پساب یکی دیگر از برنامه‌های استانداری در سال گذشته و در سال جاری است. در بحث سدسازی نیز اقدامات بسیار خوبی در حال انجام است و در سال گذشته یکی از سدهای استان نیز آبگیری شد.

وی گفت: ایجاد و افزایش هم‌افزایی بین نخبگان، امری ضروری و ضامن توسعه همه‌جانبه است چراکه اساساً هیچ پیشرفتی بدون حضور نخبگان امکان‌پذیر نیست. با این نگاه، اتحاد و پرهیز از اختلاف و زمینه‌سازی برای حضور سربازان جنگ اقتصادی در استان، دو رویکرد اصلی استانداری در سال‌های اخیر است.

محمدی‌زاده با بیان اینکه بوشهر بعد از انقلاب با بوشهر قبل از انقلاب در هیچ یک از شاخص‌های توسعه قابل مقایسه نیست، خاطرنشان کرد: شبکه‌سازی نخبگان استان با محوریت بنیاد نخبگان استان می‌تواند زمینه مناسب برای حل مشکلات استان را فراهم کند. خوشبختانه مشکلات استان کاملاً مشخص است و می‌شود با ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری و کار به نخبگان، توان این افراد را بخش‌های مورد نیاز تزریق کرد.

وی خاطرنشان کرد: امروزه هیچ صنعتی بدون نگاه دانش‌بنیان نمی‌تواند به حیات خود ادامه دهد و این موضوع ضرورت حضور نخبگان در صنعت را نشان می‌دهد.


نخبگان به چرخه حل مشکلات استان‌ها وارد می‌شوند

در بخش دیگری از این نشست، ناصر باقری مقدم؛ قائم مقام بنیاد ملی نخبگان بر لزوم استفاده از توان نخبگان در حل مسائل استان تأکید کرد و گفت: از سال قبل تصمیم گرفتیم نشست‌های هم‌افزایی و هم‌اندیشی میان نخبگان استان‌های مختلف که ساکن تهران هستند و مسئولان استانی در محل بنیاد ملی نخبگان برگزار شود چراکه کشور در سال‌های گذشته در موضوع مهاجرت با مسئله مهاجرت نخبگان استان‌های مختلف به تهران نیز مواجه بوده است و همین امر سبب شده برنامه‌های توسعه‌ای در استان‌های مختلف به دلیل تراکم پایین نخبگان بومی، بروندادهای مطلوب نداشته باشد.

وی افزود: خوشبختانه در نشست‌های قبلی نتایج بسیار خوبی حاصل شد که مهمترین آن آشنایی مدیریت استانی با ظرفیت‌های نیروی انسانی نخبگان استان بود و این امر زمینه‌ساز ورود نخبگان به چرخه حل مشکلات استان‌ها شد.

باقری مقدم ادامه داد: شنیدن نقطه نظرات نخبگان و ایجاد هم‌افزایی بین استانداری‌ها، نمایندگان استان‌ها در مجلس و همچنین نخبگان در قالب اتاق‌های فکر و یا هسته‌های حل مسئله استاد محور و دانشجو محور، از دیگر نتایج برگزاری این نشست‌ها است و می‌تواند سرآغازی برای حضور و استمرار فعالیت نخبگان در چرخه توسعه بوم اقلیم باشد.

باقری مقدم در ادامه با بیان اینکه بنیاد ملی نخبگان در سال جاری اجرای برنامه کانون های مردمی شناسایی و هدایت مستعد این برتر را برای مناطق کمتر برخوردار آغاز کرده، اظهار داشت: دراین طرح هدف اینست که با راه‌اندازی ۲۰۰ مرکز و با کمک سمپاد بتوان بخش بیشتری از دانش‌آموزان مستعد کشور را تحت حمایت قرار دهد.

وی با بیان اینکه بنیاد ملی نخبگان در حوزه استخدام نخبگان در دستگاه‌های اجرایی برای هر استان برنامه ویژه‌ای در نظر دارد، خاطرنشان کرد: در موضوع اشتغال و استخدام نخبگان، بنیاد ملی نخبگان برنامه‌ای طراحی کرده تا افراد به شرط اخذ امتیاز لازم بتوانند از مسیر این بنیاد در دستگاه‌های اجرایی استخدام شوند که البته این روند به زودی در حوزه‌های فنی و مهندسی نیز اجرایی خواهد شد.

باقری مقدم با اشاره به ضرورت شبکه‌سازی نخبگان استان، گفت: این شبکه‌ها باید در وهله اول از اعضای خود نمایندگی کنند، به این معنا که پیگیر مسائل نخبگان از بنیاد ملی نخبگان و استانداری و دیگر دستگاه‌های اجرایی باشند و در وهله دوم باید نقش پشتیبانی از اعضا را به خوبی ایفا کنند.

وی تاکید کرد: امید است این نشست در نیمه دوم سال جاری به منظور پیگیری موارد ذکر شده در نشست امروز برگزار شود.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان خاطرنشان کرد: اتاق فکر و هسته‌های اندیشه‌ورز استانی در حال شکل‌گیری است و علاوه بر آن حمایت از تشکیل تیم‌های حل مسائل استان نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. به این موارد، فعال کردن بخش اشتغال با معرفی افراد به مجموعه صنعتی و اجرایی و صدالبته اعطای بورس صنعتی را نیز باید افزود.

ایده‌پردازی، مهمترین نقش‌آفرینی نخبگان است

غلامحسین کرمی؛ رئیس مجمع نمایندگان استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه نقش اجتماعی یعنی انتظاری که جامعه از فرد دارد، گفت: نخبگان باید نقش رسمی و غیررسمی خود را در جامعه ایفا کنند.

وی افزود: نقش غیررسمی نخبگان اینست که در کنار تمام فعالیت‌های نخبگانی و رسمی خود، برای برون‌رفت جامعه از مشکلات فعلی، راهکار جدید ارائه دهند.

این نماینده مجلس با اشاره به ظرفیت‌های منحصربفرد استان بوشهر، اظهار داشت: منطقه بوشهر به لحاظ موهبت‌های طبیعی و نعمت‌های زیرزمینی و روزمینی یک منطقه ویژه محسوب اما برای رسیدن به توسعه نیاز به ایده‌های مختلف نخبگان روی مسائل کلان دارد.

وی تاکید کرد: کشور زمانی به توسعه می‌رسد که نخبگان در حوزه‌های کلان ایده‌پردازی کنند.

شایان ذکر است، در این نشست، نخبگان و مستعدان‌برتر به طرح دیدگاه‌ها و نظرات خود در خصوص حمایت‌های بنیاد ملی نخبگان از اجتماع نخبگانی پرداختند و ضمن بیان انتقادات و پیشنهادان خود درباره عملکرد دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی، خواستار ایجاد بستر مناسب در استان بوشهر برای تاثیرگذاری نخبگان در رشد و توسعه استان شدند.

شبکه‌سازی نخبگانی و برقراری ارتباط میان نخبگان بومی در استان، احصای نیازهای استانی براساس طرح های کلان راهبردی، سند آمایش سرزمین و اسناد بالادستی و طرح موضوعات مسئله‌محور با نخبگان، پیگیری و تشکیل شوراهای تخصصی اندیشه‌ورز در استان‌ها، ایجاد زیرساخت‌های لازم برای حمایت از نخبگان حوزه صنایع غذایی و پتروشیمی‌ و بهره‌مندی از توان نخبگان، تسهیل شرایط طرح نظام وظیفه تخصصی مستعدان برتر و نخبگان، ارتقای دیپلماسی علمی و افزایش حمایت از فرصت‌های مطالعاتی، افزایش حمایت‌های دولتی از ایجاد و راه‌اندازی کسب و کار و شرکت‌های دانش بنیان برای توسعه فرهنگ کارآفرینی، فراهم کردن بستر مناسب انگیزه بخشی به دانش‌آموزان و انتقال دانش نخبگانی به دانش آموزان مستعدبرتر و توجه ویژه به مدارس استعداد درخشان، حرکت به سمت تربیت مدیر کارآمد و ایجاد بستر مدیریت مطلوب، توجه به نخبگان به عنوان سرمایه اجتماعی و شاخص‌های رشد اجتماعی، تسهیل‌گری بوروکراسی اداری و تسهیل قوانین در مسیرهای رشد نخبگان، ایجاد فضای مناسب برای بهره‌مندی از توان نخبگان غیرمقیم و بسترسازی برای نگهداشت نخبگان در بوم‌محل از مهمترین نکات مطرح شده توسط حاضران در این نشست بود.

Visited 1 times, 1 visit(s) today