اشتغال ۵۱ درصد مهارت آموزان فنی و حرفه‌ای در بازار کار
اشتغال ۵۱ درصد مهارت آموزان فنی و حرفه‌ای در بازار کار

ندای استان:مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان بوشهر با اشاره به نقش مهارت آموزی در اشتغال‌زایی گفت: امسال تا کنون ۵۱ درصد از افراد مهارت‌آموز فنی و حرفه‌ای موفق به حضور در بنگاه‌های اقتصادی و ایجاد کسب و کار شده‌اند.

به گزارش ندای استان،عبدالمجید دراهکی بیان کرد: اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان با هدف توانمندسازی نیروی انسانی و کمک به مسیر اشتغال و رفع بیکاری در استان  در سال جاری ۲۴ هزار نفر را آموزش داده که تعداد مهارت آموزان ۴ هزار نفر نسبت به مدت مشابه پارسال بیشتر بوده است.
وی افزود: با توجه به بهبود شرایط کرونایی در سال ۱۴۰۱ تعداد افراد مهارت‌آموز در کارگاه‌ها که پارسال ۵ هزار نفر بود امسال به ۲۰ نفر افزایش یافته است.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان از انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی با بنگاه‌های فعال برای تعهد اشتغال در استان خبر داد و گفت: از آن جمله انعقاد تفاهمنامه با مجموعه نفت و گاز بود که مقرر شد هزار نفر آموزش‌های صنعتی و حرفه‌ای متناسب را فرا بگیرند که در زمان حاضر ۲۵۰ نفر در کارگاه‌های فنی و حرفه‌ای در حال فراگیری آموزش‌ها هستند.
وی اضافه کرد: همچنین برای ایجاد نیروی کار مورد نیاز صنایع دریایی و شیلاتی کارگاه‌هایی در شهرستان‌های ساحلی برای آموزش مهارت آموزان در این حوزه ایجاد کرده‌ایم.
دراهکی یادآور شد: در استان ۶۰۰ حرفه متناسب با طرح تکاپو در استان انتخاب کرده و ۱۹ جامعه هدف نیز داشته‌ایم که سربازان نیرو‌های مسلح، دانشجویان، روستائیان و عشایر و زنان سرپرست خانوار بیشترین افراد استقبال کننده در این طرح بودند، که البته بخشی از این آموزش‌ها نیز برای مناطق حاشیه‌نشین و مناطقی که شمار بیکاری بیشتر است ارائه شده است.
وی گفت: امسال تا کنون ۵۱ درصد از افراد مهارت‌آموز فنی و حرفه‌ای موفق به حضور در بنگاه‌های اقتصادی و ایجاد کسب و کار شده‌اند و این در حالی است که این میزان در سال ۱۳۹۹، ۳۵ درصد و در سال ۱۴۰۰، ۴۲ درصد بوده، که با توجه به متمرکز شدن دوره‌ها تا سال آینده این رقم اشتغال به ۶۷ تا ۷۰ درصد خواهد رسید.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان از پرداخت تسهیلات اشتغال‌زایی برای مهارت آموزان نیز خبر داد و افزود: هم اکنون اداره کل فنی و حرفه‌ای ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای سربازانی که از سال ۱۳۹۷ تا کنون گواهینامه مهارت فنی و حرفه‌ای دریافت کرده‌اند، اختصاص داده است.
به گفته وی تا کنون ۵۰۰ نفر از متقاضیان این تسهیلات به بانک‌ها معرفی شده‌اند و تا پایان سال ۳۰۰ نفر دیگر هم معرفی می‌شوند تا از این تسهیلات کم‌بهره استفاده کنند.
دراهکی عنوان کرد: کارآموزانی که مدرک کارشناسی داشته و مهارتی را برای ایجاد کسب و کار فرا بگیرند نیز از این تسهیلات بهره‌مند می‌شوند.