زباله خشک بدهید، اقلام بهداشتی بگیرید
زباله خشک بدهید، اقلام بهداشتی بگیرید

ندای استان:در آیینی با حضور شهردار و رئیس شورای شهر بوشهر، طرح تفکیک پسماندهای خانگی از مبدا در بندر بوشهر صبح امروز از سر گرفته شد.

به گزارش ندای استان، در آیینی با حضور شهردار و رئیس شورای شهر بوشهر، طرح تفکیک پسماندهای خانگی از مبدا در بندر بوشهر صبح امروز از سر گرفته شد.

مسعود غلامزاده در این آیین اظهار داشت: موضوع پسماند و مدیریت صحیح و اصولی آن یکی از مهمترین دغدغه‌هایی است که ذهن تصمیم گیران حوزه مدیریت شهری را به خود جلب کرده است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری بندر بوشهر افزود: هدف اصلی از اجرای طرح تفکیک از مبدا پسماندها، ارتقاء سطح آگاهی عمومی در ارتباط با کاهش تولید زباله، جلب مشارکت شهروندان در دفع بهداشتی زباله، اطلاع رسانی از فواید بازیافت و بازگشت مواد قابل استفاده به چرخه تولید و همچنین آموزش و تشویق عموم به تفکیک پسماندهای خشک و تر است.

وی افزود: پس از اجرای یک طرح مطالعاتی و آموزش چهره به چهره شهروندان، طرح تفکیک پسماند از مبدا از سال ۱۳۹۰ در بندر بوشهر با استقرار چهار ایستگاه شهری آغاز شد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری بندر بوشهر تصریح کرد: با توجه به استقبال شهروندان از این طرح و ارائه آموزش چهره به چهره به هفت هزار نفر طی سال های ۹۰ تا ۹۲، از ابتدای سال ۹۳ چهار ایستگاه دیگر نیز راه اندازی شد تا کار دریافت پسماندهای خشک خانگی ادامه یابد.

وی بیان کرد: اگر چه این طرح با موفقیت کاملی در حال انجام بود اما به دلایل نامشخص، از سال ۹۶ تعطیل و ایستگاه‌های جمع آوری پسماندهای خشک به حال خود رها شدند.

غلامزاده اضافه کرد: ضرورت حفاظت از محیط زیست و امکان بازگشت برخی از پسماندها به چرخه تولید، سبب شد تا طرح تفکیک پسماند از مبدا، از ابتدای سال جاری و بار دیگر به عنوان یک اولویت در سازمان مدیریت پسماند شهرداری بندر بوشهر مورد توجه قرار گیرد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری بندر بوشهر گفت: در این طرح، هشت ایستگاه ثابت برای جمع آوری مواد بازیافتی در سه ناحیه شهری در نظر گرفته شده ضمن این که روزانه از ساعت ۱۰ صبح لغایت ۱۷ با استفاده از ۱۰ خودرو مخصوص و دو دستگاه موتور سه چرخه دارای آژیر، موادبازیافتی از درب منازل جمع آوری می شود.

وی ادامه داد: ایستگاه یک در میدان امام، ابتدای خیابان بیسیم، ایستگاه دوم در خیابان باهنر، ایستگاه سوم در انتهای خیابان لیان غربی، ایستگاه چهارم در خیابان عاشوری نبش مسجد توحید، ایستگاه پنجم در خیابان هلالی، ایستگاه ششم در خیابان بهمنی جنب فروشگاه رفاه، ایستگاه هفتم در ابتدای خیابان امامزاده، و ایستگاه هشتم در شهرک نیایش کنار مسکن مهر در نظر گرفته شده است.

وی عنوان کرد: شهروندان می‌توانند در دو وقت صبح و بعد از ظهر زباله‌های خشک قابل بازیافت خود را تحویل و به جای آن اقلام بهداشتی تحویل گیرند.

غلامزاده گفت: در ناحیه یک که شامل چهارمحل، فرهنگیان، شهید حیدری، اداره بندر، دانش آموز  و عالی آباد، جبری است مواد بازیافتی به ترتیب روزهای شنبه، یک شنبه، دوشنبه و سه شنبه از درب منازل جمع آوری می‌شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری بندر بوشهر عنوان کرد: در ناحیه دو روز شنبه محلات مدرس، باهنر، بهشت صادق، شکری ، فضیلت و جفره، روز یک شنبه خیابان بیسیم، امام رضا، فرودگاه و فرهنگیان و روز دوشنبه آتش نشانی، ابوشهر، بازرگانی و هلالی مشمول جمع آوری موادبازیافتی از درب منازل هستند.

وی ادامه داد: در روز سه شنبه مواد بازیافتی محلات سنگی(مبارزان ، فاطمیه، بیت المقدس، بعثت، ملاصدرا) و نیایش، در روز چهارشنبه خیابان عاشوری شامل محلات تل کوتی، بنمانع، پیام نور، پاسداران و جمهوری و در روز پنج شنبه محلات سینگر، خیابان یادگار امام، خیابان بنیاد شهید و صلح آباد در ناحیه دو جمع آوری می‌شود.

غلامزاده یادآور شد: در ناحیه سه در روز شنبه محلات شغاب، جلالی و دواس، در روز یک شنبه محلات مخبلند، اداره بندر و خواجه‌ها، در روز دوشنبه محلات بهمنی، میرعلمدار و ریشهر، در روز سه شنبه محلات رایانی و سرتل، در روز چهارشنبه محله امامزاده و در روز پنج شنبه تنگک‌های اول، دوم و سوم مشمول جمع آوری مواد بازیافتی از درب منزل می‌شوند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری بندر بوشهر گفت: با همکاری مردم به دنبال کاهش تولید زباله و پسماندهای خانگی و تفکیک از مبدا هستیم که این کار را با آموزش‌های مستمر شهروندی به شکل چهره به چهره پیگیری می‌کنیم تا بتوانیم این عقب افتادگی سه ساله را جبران نماییم.

  • منبع خبر : فارس