ثبت ملی ۱۱ میراث ناملموس در بوشهر ابلاغ شد
ثبت ملی ۱۱ میراث ناملموس در بوشهر ابلاغ شد

ندای استان:وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مراتب ثبت ۱۱ اثر میراث‌فرهنگی ناملموس و یک اثر در خطر را به استاندار بوشهر ابلاغ کرد.

به گزارش ندای استان،علی اصغر مونسان مراتب ثبت ۱۱ اثر میراث‌فرهنگی ناملموس و یک اثر در خطر را در استان بوشهر به استاندار این استان ابلاغ کرد.
در نامه وزیر میراث فرهنگی به عبدالکریم گراوند آمده است: «در اجرای ماده ۱ از قانون تشکیل سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری مصوب سال ۱۳۸۲ و مواد ۱۱ و ۱۲ از قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی حفظ میراث‌فرهنگی ناملموس مصوب سال ۱۳۸۴ و مواد ۲ و ۳ آیین‌نامه اجرایی قانون مذکور مصوب ۱۳۸۷/۱۱/۶ هیأت وزیران و با رعایت مقررات آیین‌نامه اجرایی، ۱۱ میراث فرهنگی ناملموس در استان بوشهر به ثبت ملی رسیده است».
بر این اساس، «مراسم حنا ترکون (حنابندان) خارگ» به شماره ۲۲۳۸، «مهارت پخت غذای بومی محلی قلیه ماهی و للک بوشهری» به شماره ۲۲۳۹، «مهارت پخت مشتک ناری» به شماره ۲۲۴۰، «مراسم دووت خارگی» به شماره ۲۲۴۱، «مراسم درمانی حصار مریم» به شماره ۲۲۴۲، «مهارت پخت غذای بومی محلی مجک» به شماره ۲۲۴۳، «مراسم نظربند (گز کردن پارچه)» به شماره ۲۲۴۴، «مهارت پخت غذای بومی محلی شله موهینی بوشهری» به شماره ۲۲۴۵، «مراسم رقص میت عروسی خارگ» به شماره ۲۲۴۶، «مهارت پخت غذای بومی محلی پتی چندر بوشهری» به شماره ۲۲۴۷، «مهارت پخت غذای بومی محلی حشینه» به شماره ۲۲۴۸ در فهرست ملی میراث‌فرهنگی ناملموس به ثبت رسیده است.
همچنین بر اساس نامه وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، «مراسم طلبون کردن جزیره خارگ» به شماره ۱۲۳ در فهرست در خطر و نیازمند پاسداری فوری به ثبت رسیده و بر هرگونه اقدام که موجب حفظ و احیای این میراث شود، تاکید شده است.