کدام نهاد مسئول تنظیم قیمت “آبزیان” است؟
کدام نهاد مسئول تنظیم قیمت “آبزیان” است؟

ندای استان: آبزیان دریایی همواره در سبد غذایی مردم ساحل‌نشین بوشهر قرار داشته‌اند اما مدتی است درپی گرانی‌های سرسام‌آور، نرخ آبزیان نیز پر کشیده و بر همین اساس مردم استان خواستار ارتقا رویکردهای نظارتی در این حوزه و تثبیت قیمت‌ها هستند.

به گزارش ندای استان، صید و صیادی یکی از قابلیت‌های استان ساحلی بوشهر است چراکه زندگی، معیشت و سفره مردم استان بوشهر همواره با دریا گره خورده است. استان بوشهر با بیش از ۹۳۰ کیلومتر مرز دریایی در جوار خلیج فارس و وجود سواحل بکر و زیبا، اسکله‌های صیادی و تجاری در جای‌جای خود نشان از رونق اقتصادی و معیشتی دارد.

چهره‌های آفتاب‌سوخته ساحل‌نشینان بوشهر در فعالیت‌های صیادی و شیلاتی حاکی از تکاپوی مداوم آنهاست؛ هرچند مردم این استان نیز همچون سایر هموطنان خود با مشکل گرانی اجناس و اقلام غذایی روبرو هستند.

یکی از دلایل سفرهای گردشگران نیز همواره بهره‌مندی از غذای دریایی استان بوشهر بوده اما این روزها حتی مردم این استان هم به علت قیمت بالای آبزیان توان خرید آن‌را ندارند و از این ماده غذایی در بیشتر ایام محروم هستند.

قیمت‌های نامتعارف سبب خالی‌شدن سفره مردم از آبزیان شده است  

سالانه در استان بوشهر افزون بر ۶۰ هزار تن انواع آبزیان از جمله ماهی و میگو صید می‌شود که بخش زیادی از آن در سفره مردم این استان جای دارد. با آغاز فصل میگو یکی از دغدغه‌های مردم استان بوشهر تامین میگوی مورد نیاز خود است که این روزها به سبب قیمت‌های نامتعارف سفره بسیاری از مردم  ساحل نشین بوشهر از این آبزی خالی است.

حسین دریانورد، ساحل نشین بوشهری که منزل وی در کنار ساحل دریا قرار دارد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم به آغاز صید میگو اشاره کرد و اظهار داشت: آغاز صید میگو خبر خوشحال‌کننده‌ای برای ساحل‌نشینان  محسوب می‌شود؛ چراکه قایق‌داران و لنج‌داران در طول سال منتظر این فصل  هستند. این امر علاوه بر درآمد صیادان، در زمینه تأمین میگوی مورد نیاز مردم نیز مؤثر است.

وی با ابراز نگرانی از تامین نشدن میگوی خانوارهای بوشهری به‌دلیل گرانی افزود: این روزها که قیمت بسیاری از کالاها و محصولات افزایش یافته، قیمت ماهی و میگو هم با افزایش نامتعارفی مواجه است.

ضرورت تعیین قیمت میگو و ماهی با نرخ تنظیم بازار

بانویی که در اسکله جلالی  منتظر بازگشت قایق از سفر صید میگو برای خرید بود گفت: ما هر ساله در فصل آزاد سازی میگو، این آبزی را برای تمام فصول تهیه می‌کردیم ولی این روزها با افزایش قیمت آن قادر به تهیه آن برای تمام ایام سال نیستیم.

وی با تاکید بر ضرورت رسیدگی مسئولان برای تعیین قیمت میگو و ماهی با نرخ تنظیم بازار خاطر نشان کرد: حق مردم بوشهر است که از این بخش از سبد غذایی بهره‌مند شوند؛ چون خوراک بیشتر ایام هفته مردم همین آبزیان از جمله میگو است.

غذای ماهی و میگو به کالاهای لاکچری تبدیل شده است

بانویی دیگر هم با بیان اینکه “در سفره خانواده ما در گذشته هفته‌ای بیش از ۳ بار خوراک آبزیان بود” خاطرنشان کرد: قبلا هفته‌ای ۳بار غذای ماهی و میگو در سفره داشتیم ولی این‌ روز به سبب افزایش قیمت آن هر ماه هم یک‌بار نمی‌توانیم  مصرف کنیم.

وی با بیان اینکه “ماهی و میگو، غذای اصلی مردم جنوب است” تاکید کرد: اکنون برای بیشتر مردم استان بوشهر خوراک و غذای ماهی و میگو به غذاهای لاکچری تبدیل شده است.

عرضه مستقیم میگوهای صید شده در بازار بوشهر

صیاد بوشهری که از سفر صید برگشته بود نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم وضعیت صید را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: چون قایق‌های صیادی، در اعماق زیاد نمی‌توانند به صید میگو اقدام کنند میزان صید این شناور نسبت به لنج‌ها که در هر سفر دریایی بیش از ۴۰۰ کیلوگرم صید می‌کنند بسیار اندک  و بین ۱۰ تا ۳۰ کیلوگرم در هر سفر صید است.

صدرالله ماهینی با بیان اینکه صید میگو برای قایق‌ها از ۱۳ مرداد آغاز شده است تاکید کرد: صید بیشتر قایق‌داران میگوی سرتیز است که امیدوارم با گذشت چند روز از زمان صید این آبزی، وضعیت بهتر شود.

وی در پاسخ به این سوال که صید خود را چگونه به بازار عرضه می‌کنید گفت: برخی مردم  در اسکله صیادی خرید مستقیم می‌کنند و اگر مشتری نباشد میگوهای صید شده به بازار عرضه می‌شود.

دلیل افزایش قیمت آبزیان به روایت یک صیاد

وی تعیین قیمت میگو را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: ادوات صیادی بسیار گران شده و روی قیمت صید اثرگذار است؛ اکنون میگو از درجه پایین با قیمت ۳۰ هزار تومان در هر کیلوگرم آغاز می‌شود تا میگوهای درشت که قیمت آنها افزایش می‌یابد.

به گزارش تسنیم؛ استفاده آبزیان با قیمت مناسب حق مردم ساحل‌نشین است که در این راستا تعیین‌قیمت آبزیان در ستاد تنظیم بازار استان برای بهره‌مندی مردم ساحل‌نشین استان بوشهر امری مهم و ضروری است.

هم اکنون قیمت  میگو در بازار بوشهر به ازای هر کیلوگرم بین ۳۰ تا ۱۲۰ هزار تومان و ماهی شیر و قباد بین ۶۵ تا ۱۳۰ هزار تومان است؛ نرخ آبزیان و ماهی‌های دیگر نیز بستگی به کیفیت و اندازه آنها دارد که معمولا از ۴۰ تا ۲۰۰ هزار تومان برای هر کیلوگرم عرضه می‌شود.